Azeri suç örgütü lideri Antalya'da öldürüldü!

Azeri suç örgütü lideri Antalya'da öldürüldü!

Nadir Salifov, Antalya'da bir otelde yemek yediği sırada arkadaşı tarafından başından tek kurşunla vurularak öldürüldü. Kaçmaya calışan cinayet zanlısı ise Denizli- Antalya karayolunda yakalandı.

Jurnal Türkiye'den Onur Dalar'ın haberine göre; Azeri suç örgütü elebaşı Nadir Salifov, Antalya‘da yemek yediği kişi tarafından silahla vurularak öldürüldü. “Lotu Quli” lakaplı Salifov, Serik ilçesinde bir otelin restoranında birlikte yemek yediği kişi tarafından başından silahla vuruldu. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Salifov, yapılan tüm müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Olay yerinden kaçan şüphelinin yakalanması için geniş çaplı çalışma başlatıldı. Cinayet şüphelisi, Antalya-Denizli kara yolunda uygulama yapan polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

RUSYA 2018 YILINDA TÜRKİYE’DEN SINIR DIŞI EDİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Anadolu Ajansı haberi verirken Salifov’un yasadışı yollar ile Türkiye’ye yeniden geldiğini söyledi. 2018 yılında Rus yetkililer, ‘Azerbaycan’ın en büyük hırsızı’ olarak tanımladıkları Salifov’un sınır dışı edilmesini istemişti. O sırada Türkiye’de bulunan Salifov hakkında Rus basınında ‘Azeri mafya Türkiye üzerinden Rusya’dan haraç topluyor’ şeklinde haberler çıkıyordu. Salifov’un İstanbul’dan telekonferansla Rusya’da özellikle Kalujsk bölgesindeki toptan satış yapan işadamları ile bağlantı kuruyor, onları haraç vermeye zorladığı iddia ediliyordu. Nadir Selifov’un adı 2 yıl önce Beşiktaş’ta “Hayalet” lakaplı Azerbaycanlı mafya babası Rövşen Caniyev’in ölündürülmesi olayında gündeme gelmişti. Öldürülen Caniyev, Rusya’da hal ve gıda işlerinin yapıldığı ve büyük rantın döndüğü Kalujsk bölgesini kontrolü altında tutan bir mafya lideriydi. Salifov, Rusya’da halı ticaretini elinde tutarken son zamanlarda Rusya’daki Ermeni ve Gürcü mafyası ile beraber gıda ve hal işlerini de girmişti. Caniyev ile arasındaki husumetin buradan doğduğu tahmin ediliyor. Salifov yapılan operasyonda 8 Ekim 2018’de Türkiye’de gözaltına alınmış, sonrasında serbest bırakılmıştı. Salifov, ülkesi Azerbaycan’a gönderilmek üzere geri gönderilme merkezine teslim edildi. Ancak can güvenliği endişesiyle Azerbaycan’a gitmek istemeyen Salifov, üç aylık bir direnişin ardından bu ülkeye gitti ama fazla kalmadan 2019 yılı başında önce Dubai’ye gitti, ardından Katar’a geçti. Dubai ve Katar seyahatlerini resmi pasaportuyla yapan Salifov, geçtiğimiz 2019 yılının son aylarında yasa dışı yollardan tekrar Türkiye’ye giriş yaptığı biliniyordu.

ŞUBAT AYINDA SALİFOV’A SUİKAST TÜRK POLİSİ TARAFINDAN ENGELLENDİ

3 Şubat 2020 tarihinde Türk Emniyet Teşkilatı, Rus mafyasına yönelik olarak bir operasyon düzenlemişti.Sarıyer ve Gaziosmanpaşa’da düzenlenen operasyonda içlerinde 9 Azerbaycanlı, 3 Ukraynalı, 5’ü Gürcü olmak üzere 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 17 kişi uzun namlulu suikast silahları ile yakalandı. Hedeflerindeki kişi Salifov’du. Suikast hazırlığındaki ekibin lideri Sarıyer’de lüks bir rezidansta yakalanan Andry Maly’di. Gerçek kimliği ise Guram Chikladze’ydi. Chikladze, 2019 yılında lüks bir mekanda Salifov’un adamları tarafından bıçaklanmıştı. İddiaya göre Chiklade, Salifov’u ortadan kaldırmak için zaten yakın olduğu ve Salifov’un ortadan kaldırdığı Rövşen Caniyev2in adamlarıyla ittifak halindeydi.

ŞİRİNLER DE SALİFOV’UN PEŞİNDE DÜŞMÜŞTÜ

6 Kasım 2017’de polis ekipleri Bahçelievler’deki bir AVM’ye baskın düzenledi. Operasyonda “Şirinler” olarak bilinen suç örgütü üyeleri ve Caniyev’in kardeşinin de aralarında bulunduğu 11 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler AVM’de Caniyev’i öldürttüğü iddia edilen Lotu Quli’nin öldürülmesi için toplanmıştı. Azerbaycan basınının iddiasına göre; Caniyev’in kardeşi Lotu Quli lakaplı mafya babasını öldürmek için “Şirinler”e 5 milyon lira teklif etmişti. Yakalanan 11 kişiye öldürülen Rövşen Caniyev’in kardeşi Namık Caniyev’in liderlik ettiği iddia edilmişti.  

Etiketler :