Bakan Albayrak’tan bankacılara: Hemen suratları ekşiyor, durun siz kardeşsiniz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Finansal Kurumlar Birliği'nin Olağan Genel Kuruluna katılarak konuşma yaptı. Berat Albayrak, "Ekon

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Finansal Kurumlar Birliği'nin Olağan Genel Kuruluna katılarak konuşma yaptı. Berat Albayrak, "Ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması için finansal kurumların etkin çalışması büyük önem arz ediyor. Bunu söyleyince bankacılık sektörünün temsilcilerinin yüzü ekşiyor. Durun siz kardeşsiniz" dedi.

İşte Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

Sizlerle düşüncelerimizi ve deneyimlerimiz paylaşarak çözüm sağlama konusunda gayet faydalı olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli tüm adımları atmaya devam edeceğiz. Nihai hedefimiz Türkiye’nin hak ettiği noktaya en hızlı şekilde gelmesini sağlamak.

Türkiye her gün birilerinin yazdığı çizdiği gibi sorunların büyütülerek gündemde olduğu bir ülke değil. Önümüzde 4 yıla yakın bir süre var. Türkiye artık eskisi gibi üzerinden para kazanılacak bir ülke değil.

İYİLEŞMELER BELİRGİN HALE GELDİ

Yeni ekonomi modelimiz 10 ay önce paylaştık. Önceliklerimizi cari açık ve yüksek enflasyon sorunlarının çözümüne verdik. Yılın ikinci yarısı ile birlikte toparlanma sürecinin çok daha hızlı bir şekilde başladığını görebilir. TL son dönemde bir çok gelişmekte olan ülke parasına göre pozitif ayrıştı. Son dönemde bu iyileşmeler daha da belirgin hale geldi.

Enflasyonun yüzde 25 seviyelerini gördüğü yerden bu haziran ayında hedeflediğimiz enflasyonun altına indiğini gördük. Çekirdek enflasyon göstergelerinin genel eğimi iyileşmenin bu ayda sürdüğünü gösteriyor. Yılın ikinci yarısında tek haneli seviyelere gerileyeceğini söyleyebiliriz. Öncü göstergeler ekonomide toparlanma etkisinin süreceğini devam ediyor. Tarımsal ürün alanında ciddi destekler veriyoruz.

Mayıs ayında olmasa da Haziran ayı itibarıyla 17 yıllık AKP iktidarı döneminde ilk defa cari fazla verilecek. Güçlü bir cari fazla dönemine girdik. Yapısal reformlar büyük önemli arz ediyor. Hazırladığımız yapısal dönüşüm adımlarını sizlerle paylaştık.

Eğitim ve yargı reformlarına ilişkin yol haritaları ilgili bakanlarımız tarafından açıklandı. Enerjimizi verimli tasarruflu kullanacağız. Az konuşacağız çok iş yapacağız. Ekonomik büyümenin kapsayıcı olmasında finansal kurumların etkin çalışması büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede finansal piyasalar ve reel sektör arasındaki ilişkinin sağlıklı olmasına büyük önem veriyor ve bu konuda çalışıyoruz.

'DURUN SİZ KARDEŞSİNİZ'

Ekonomiz büyümenin sürdürülesilir olması için finansal kurumların etkin çalışması büyük önem arz ediyor. Bunu söyleyince bankacılık sektörünün temsilcilerinin yüzü ekşiyor. Durun siz kardeşsiniz.

Son Dakika Haberleri