Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması: Ekonomideki dalgalanmaya karşı emekçiyi koruyacağız

Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması: Ekonomideki dalgalanmaya karşı emekçiyi koruyacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin, ''Ekonomideki dalgalanmaya karşı emeği koruyacağız'' açıklamasında bulundu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantıyı gerçekleşti.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

''Asgari ücret son zamanlarda kamuoyunda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Asgari ücret gerçekten önemli.

Türkiye'de asgari ücret alan yaklaşık 6 milyon civarında işçi var emekçi var.

Emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz.

(İşletmelerle yapılan anket) Yüzde 33.9’unun asgari ücretin 3 bin 500–3 bin 750 lira arasında olması gerektiği şeklinde bir kanaatte olduklarını gördük. 3 bin 750 lira-4 bin lira arasında olanların oranı ise yüzde 13, 3 bin 250 lira ile 3 bin 500 lira arasında olanlar ise yüzde 19.

Asgari ücret ile ilgili çalışmalarımız devam edecektir. Yaklaşık 4 oturumla tamamlanmasını düşünüyoruz.

Bu sürece ilişkin Türk-İş ve Hak-iş 'Uzatmayalım, kısa zamanda tamamlayalım' görüşünü belirttiler. Biz de aynı görüşteyiz. Sayın cumhurbaşkanı da grup toplantısında benzer açıklamada bulundu.

Türk-iş Genel Sekreteri Nazmi Irgat

Bir yanlış algı içerisindeyiz. Asgari ücret çalışan sayısını azaltmalıyız. Çalışanların insanca şartlarda yaşayabileceği bir asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor. Maalesef bu asgari ücretle 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi mümkün değil.

İlk defa işverenle, enflasyondaki artışı göze alarak asgari ücretin buna göre belirlenmesi gerektiğinde hem fikiriz. Dolarla maaş almasak da gıda fiyatlarının döviz üzerinden değerlendirildiğinin farkındayız. Dolayısıyla Sayın Bakan biz umutluyuz. Asgari ücretle ilgili toplumun umutlarının boşa çıkmayacağı ve çalışanların emeğinden çalmadan bir kararla sonuçlanmasını umut ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek