Bakan Soylu, Türkiye'nin gri listeye alınmasını Kavala ve Demirtaş'a bağladı

Bakan Soylu, Türkiye'nin gri listeye alınmasını Kavala ve Demirtaş'a bağladı

Süleyman Soylu, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alınmasını, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş ile ilişkilendirdi.

Süleyman Soylu, Hak-İş Konfederasyonu 46. Kuruluş Yıl Dönümü ve Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Konuşmasında yine pek çok kişiye sataşan Soylu, iş insanı Kavala'ya dair AİHM kararlarının uygulanmamasını eleştirenlere de sert ifadelerle yüklendi.

Süleyman Soylu, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı için gri listeye alınmasını Osman Kavala'ya, Selahattin Demirtaş'a bağladı. Soylu, "Bir eksiğimiz vardı. Osman Kavala'yı serbest bırakmadık, Demirtaş'ı serbest bırakmadık. PKK ve FETÖ ile mücadelede kimseden talimat almadık. Bu kararın siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

10 ülkenin büyükelçisinin Kavala'nın serbest bırakılması çağrısını da hedef alan Süleyman Soylu, "10 tane büyükelçi hukuka müdahale eden bir açıklama yapıyor. Ne pervasız, ne edepsiz bir açıklama. Yarın bizden Apo'yu da çıkarmamızı isteyebilirler. Selahattin Demirtaş'ı da çıkarmamızı isteyebilirler" diye ifade etti.

GENEL