Bakanlar, Elazığ'da yurttaşların üzerine 'keyif çay'ı attı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yazıkonak’ta Elazığ Depremi'nin 1. yıl dönümün nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Bakanlar, Erdoğan'ın konuştuğu araçtan yurttaşların üstüne keyif çayı attı.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yazıkonak’ta Elazığ depreminin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek anma ve deprem konutları anahtar teslim törenine katıldı.

ÇAY FIRLATTILAR

Törende koronavirüs önlemlerine rağmen fiziksel mesafenin ortadan kalktığı görüntüler ortaya çıkarken, bakanlar Erdoğan'ın konuşması sırasında yurttaşlara çay fırlattı.

''MİLLETE EFENDİ OLMAYA DEĞİL, HİZMETKAR OLMAYA GELDİK''

Törende konuşan Erdoğan, "Devlet vatandaşının mutluuğu ile mutlu olur o yüzden devlete geçmişe baba demişler. Cumhur ittifakı olarak bu anlayışla bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Biz sizin hizmetçiniziz" dedi.

Erdoğan ayrıca, "Düşük standartlı binalar şehirlerimizi zehirli sarmaşık gibi istila etmiştir. Köylerimizde insanlarımızın evlerinde afetlere karşı donanıma sahip değiliz. Ülkemizin yapı stokununun önemli bölümü depreme dayanıksız olarak inşa edilmiştir. Marmara depreminin ardından bu gerçek tüm çıplaklığıyla kendini göstermiştir" diye konuştu.

''5 MİLYARLIK YATIRIM YAPILDI''

Depremin ardından 5 milyar liralık yatırım yapıldığını öne süren Erdoğan, "Sizler ağlıyordunuz, 'Acaba benim yavrum çıkacak mı?' diye bekliyordunuz. Nitekim bunlar içerisinde bugün 'Acaba Cumhurbaşkanımız annesini babasını kaybetmiş bize de uğrar mı?' diye bekleyenler de var. Biz size söz verdik, ne dedik, 'evellallah biz bunların çok daha iyisini yapacağız'. Yıkılan bu binalar yapılır, ama giden can geri gelmez. Fakat sizler öyle bir imanı tavır ortaya koydunuz ki, bize o ortaya koyduğunuz tavırla güç verdiniz. Türkiye özellikle Cumhuriyet dönemindeki plansızlık, ihmal, raht hırsların neticesi olarak altyapı kuramamıştır" ifadelerini kullandı.

DUA OKUNDU

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, dua okudu.

Politika