Bakanlar kurulu toplandı: Gündem ekonomi ve pandemi

Bakanlar kurulu toplandı: Gündem ekonomi ve pandemi

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de toplandı.

Masada, dar gelirli vatandaşa yönelik yeni destekler, takibe düşmüş kredi borçlar ve sosyal konut projeleri ve artan koronavirüs vakaları ile ilgili son durumun değerlendirilmesi bekleniyor.

Bakanlar Kurulu Toplantısı bugün 16:55'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplandı.

Toplantıda iki konu öne çıkıyor. 81 ilde yapılacak sosyal konut projesinin ayrıntılarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da bir açıklama yaptı. Kurum, "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız" diyerek ağustos ayını işaret etti.

Kabine'nin gündemindeki diğer başlık ise dar gelirli vatandaşların haciz sorunu. Adalet ile Hazine ve Maliye bakanlıklarının yetkilileri uzun süredir, haciz sorunu için çalışma yürütüyor. Kabine'de bu çalışmaya son şeklinin verilmesi bekleniyor. Bu çalışmanın detaylarının da toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.


Takibe düşen kart borcu için ise 3 formül öne çıkıyor: Borç öteleme, yapılandırma, takip süresini uzatma.

Tahıl sevkiyatı

Öte yandan, Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye’de imzalan tahıl sevkiyatı anlaşması ile ilgili son durum değerlendirilecek.

Koronavirüs de gündemde
Koronavirüs salgınında artan vaka sayıları da kabine gündeminde. Vaka sayılarının hastanelere yatış oranına etkisinin yanı sıra aşılamadaki son rakamlar gözden geçirilecek.