Bakanlık, maden faciaları sonrası yapılan düzenlemelerin maliyetlerinden şikayetçi oldu!

Bakanlık, maden faciaları sonrası yapılan düzenlemelerin maliyetlerinden şikayetçi oldu!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik plan raporunda, geçmiş planların değerlendirmesi yapılırken, iş..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik plan raporunda, geçmiş planların değerlendirmesi yapılırken, iş cinayetleri görmezden gelindi. Soma ve Ermenek sonrası yapılan yasal düzenlemelerin maliyetleri artırmasından şikayet edildi.

Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’in haberine göre; Soma ve Ermenek’te yaşanan katliamlar için “2014 yılında Soma ve Ermenek’te meydana gelen elim yeraltı kömür madenciliği kazaları sonrasında yapılan kanuni düzenlemelerle yeraltı üretim maliyetleri bir anda artmış ve sektör açısından durgun bir sürecin başlamasına neden olmuştur. Öngörülemeyen kazalar ve buna bağlı olarak yapılan kanuni değişikliklerden dolayı, plan hedeflerinde önemli sapmalar meydana gelmiştir” ifadeleri yer aldı.

Stratejik plan raporunda tasarruf tedbirlerinin makine alımlarına da yansıdığı açığa çıktı. Yeni makine alınmaması durumunda randımanı düşük makinelerin hizmet dışına çıkarılamaması risk faktörü olarak görüldü. Ayrıca planda kömüre dayalı santrallere kamuoyunun da olumsuz baktığı belirtildi; yerli termik santrallerin filtre sistemlerinin hava kirliliğini önlemede yetersiz kaldığı itiraf edildi.

Politika