Bakanlık’tan Ankara’da öldürülen genç için açıklama: Ezan sırasında müzik dinleyenleri uyardığı için öldürüldü

Bakanlık’tan Ankara’da  öldürülen genç için açıklama: Ezan sırasında müzik dinleyenleri uyardığı için öldürüldü

İçişleri Bakanlığı, Ankara’da Kürtçe müzik dinlediği için bıçaklı saldırıya uğradığı iddia edilen 20 yaşındaki Barış Çakan hakkında açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı, Ankara’da Kürtçe müzik dinlediği için bıçaklı saldırıya uğradığı iddia edilen 20 yaşındaki Barış Çakan hakkında açıklama yaptı. Bakanlık Sözcüsü, olayın Kürtçe müzik dinlenilmesiyle ilgisi olmadığını öne sürerek, “Ezan okunduğu sırada yüksek sesle müzik dinleyenleri ikaz eden vatandaşımız göğsünden yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir” dedi.

Ankara Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde akşam saat 22.30’da Ağrı Patnos’lu Barış Çakan (20) Kürtçe müzik dinlediği için kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Ailesinin Mezopotamya Ajansı'na verdiği bilgiye göre; gece arkadaşlarıyla parkta oturmak için evden çıkan Çakan Kürtçe müzik dinlediği için üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

Saldırı sonucu kalbinden yaralanan çakan olay yerinde yaşamını yitirdi. Üç saldırganın ise olaydan sonra gözaltına alındığı öğrenildi. Cenazesi Özel Etimad Hastanesi’ne kaldırılan Çakan, bugün toprağa verilecek.

Meclis ‘Bekçi maaşına zam’ gündemiyle açılıyor

ANKARA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği ise yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden Barış Çakan ve arkadaşının, araç izinde "ezan" okuyan failleri yüksek sesle müzik dinlememeleri konusunda uyardığı için tartışma çıktığını öne sürdü. Valilik açıklamasında şöyle denildi:

"31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine...

İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir.

Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir.

Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Adalara giriş-çıkış kısıtlaması sona erdi, vatandaşlar erkenden yola çıktı

ABC GAZETESİ TWİTTER

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika