Barış Terkoğlu gözaltına alındı! Avukatı TELE1’e konuştu

Barış Terkoğlu gözaltına alındı! Avukatı TELE1’e konuştu

Odatv Haber Müdürü Ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Gazeteci Barış Terkoğlu, sabaha karşı evinden gözaltına alındı. Gözaltıyla ilgili TELE1'e

Odatv Haber Müdürü Ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Gazeteci Barış Terkoğlu, sabaha karşı evinden gözaltına alındı. Gözaltıyla ilgili TELE1'e bilgi veren Avukat Celal Ülgen, gözaltı kararına gerekçe olarak, Libya'da şehit olan MİT mensubununu cenazesine ilişkin yapılan haberlerin gösterildiğini belirtti.

Avukat Celal Ülgen, Terkoğlu'nun sabah saatlerinde evinden gözaltına alındığını ve Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’ye götürüldüğünü söyledi. Ülgen, Terkoğlu'nun avukatlarının yanında olduğunu ve ifade alınmasını beklediğini belirtti. Ülgen, "Çok kolayca çağrılabilecek bir kişiyi sabahleyin yatağından almak, manevi bir işkence çektirmek; geleneksel hale geldi. FETÖ yargısından bu yana polisimiz bunu çok seviyor ne yazık ki" sözleriyle de gözaltı kararına tepki gösterdi.

Basın Kanunu'nu da anımsatarak bilgi veren Ülgen, "Basın Kanunu'na göre haberde bir suç unsuru varsa; sorumlu tutulması gereken haberin yazarıdır. Haberin yazarı belli değilse, yurtdışındaysa ya da ceza verilemeyecek konumdaysa sorumlu müdüre yansır. Savcılar, iktidarın sopası gibi davranmayı alışkanlık haline getirdiler ve önce Barış'tan başladılar" dedi.

BARIŞ PEHLİVAN BİLGİ VERDİ

Terkoğlu'nun gözaltı kararını duyuran Gazeteci Barış Pehlivan, "Barış Terkoğlu şehit olan MİT mensubunu deşifre etmekten gözaltına alındı. Halbuki şehidimizin ismi ve soyadı açık şekilde, Odatv’nin haberinden 1 hafta önce Meclis’te canlı yayında açıklandı. Ve birçok yerde haber oldu. Biz buna rağmen soyadını kodladık" açıklamasında bulundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da OdaTv sorumlu haber müdürü Barış Terkoğlu’nun gözaltına alınmasının yanlış olduğunu belirterek, “Soruşturmanın bir an önce sonuçlandırılmasını, haksız gözaltı işlemine bir an önce son verilmesini temenni ediyorum” dedi.

MERDAN YANARDAĞ: SUÇU, SİZİN GİZLİCE LİBYA ŞEHİTLERİNİ TOPRAĞA VERMENİZİ ORTAYA ÇIKARMASI MI?

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ da Terkoğlu'nun gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Yanardağ, "Sevgili kardeşim, gazeteci Barış Terkoğlu baskıcı rejim tarafından gözaltına alındı. Ne istiyorsunuz Barış'tan? Suçu, sizin gizlice ve törensiz şekilde Libya şehitlerini toprağa vermenizi ortaya çıkarması mı?"dedi.

KIRMIZI KEDİ: YAZARIMIZIN YANINDAYIZ

Barış Terkoğlu'nun Sızıntı, Mahrem ve Metastaz kitaplarını yayımlayan Kırmızı Kedi Kitabevi de gözaltına tepki göstererek, "Yazarımızın yanındayız" dedi.

Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından paylaşılan mesajda, "Dün gazetecilik ödülü almıştı, bugün gözaltına alındı. Barış Terkoğlu Sızıntı, Mahrem ve Metastaz kitaplarıyla FETÖ ile mücadelede sembol isimlerden biridir. Yazarımızın yanındayız!" denildi.

Barış Terkoğlu, son kitabnı Metastaz ile 2019 yılı Çağdaş Gazeteciler Derneği İnceleme Araştırma Ödülü'nü almıştı.

TERKOĞLU'NUN GÖZALTI KARARINA BİRÇOK İSİMDEN TEPKİ GELDİ

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika