Barış Yarkadaş yazdı: AK Parti için değer miydi Sezen Aksu?

Barış Yarkadaş yazdı: AK Parti için değer miydi Sezen Aksu?

''Hatırlarsınız; Şarkıcı Sezen Aksu, AKP ve FETÖ’nün yargıyı dizayn etmek amacıyla düzenlediği 2010 referandumu öncesi ‘’Hayır’’ oyu vereceğini açıklayanlar için “İki cihanda lekelisiniz’’ demişti''

Şarkıcı Sezen Aksu, sanırım biraz da babasının etkisinde kaldığı için uzunca bir dönem AKP’yi destekledi. Aksu, iktidar destekçiliği konusunda kendisini bir ara öyle bir kaptırdı ki; ağzından çıkanı kulağı duymaz oldu.

Hatırlarsınız; Şarkıcı Sezen Aksu, AKP ve FETÖ’nün yargıyı dizayn etmek amacıyla düzenlediği 2010 referandumu öncesi ‘’Hayır’’ oyu vereceğini açıklayanlar için “İki cihanda lekelisiniz’’ demişti. ‘’Yetmez ama evet’’çilerin rüzgarına kapılan Aksu, boyundan büyük laflar edince, kamuoyunun büyük bir kesiminden de tepki görmüştü. AKP ve Fethullahçı medya ise Sezen Aksu’yu yere göğe sığdıramıyordu.

‘’SAZAN AKSU’’

Aslında o gün Sezen Aksu’ya en güzel cevap dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’dan gelmişti. Anayasa Profesörü Süheyl Batum, Sezen Aksu’nun bu hadsiz ve terbiyesiz yaklaşımına tepki göstererek “Sezen değil Sazan Aksu’’ demişti.

Batum’un bu tanımı gayet güzel ve yerindeydi…

Zira; belki de hiç bilmediği bir konuda, sırf iktidarı ve cemaati desteklemek adına Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir oylama öncesi ‘’Sazan’’ gibi oltaya takılmış, milyonlarca insana hakaret etmişti.

ŞARKIYI BEĞENMEDİM

Toplumların ya da bireylerin gerçeği görebilmesi için bazı olayları yaşaması gerekir. Siz ne kadar anlatırsanız anlatın; bu çabanız kimi zaman sonuç vermez.

Sanırım Sezen Aksu’nun da o gün kendisini uyaranların iyi niyetini anlaması için, birkaç gündür yaşadığı saldırıları bizzat görmesi gerekiyordu.

Biliyorsunuz; Sezen Aksu’nun Yaşar Gaga ile birlikte söylediği ‘’Şahane Bir Şey Yaşamak’’ adlı şarkısı birdenbire gündem oldu. 2017 yılında yapıldığı belirtilen birkaç gün önce ise klibi çekilen şarkı oldukça kötü… Şarkıda bir tad tuz yok… Sezen Aksu’nun sesi ise zaten tartışmalı bir konu… Birçok müzik otoritesi, Sezen Aksu’nun sesinin şarkı söylemek için yeterli olmadığını söylüyor.

Aksu’nun bu kötü ve zorlama şarkısını, sosyal medyada yaşanan tartışma sonrası mecburen dinlemek zorunda kaldım.

O SÖZLERİ UNUTMADIM

“Zorunda kaldım’’ dememin sebebi açık:

Aksu’ya yönelik sempatim, 2010 yılındaki referandumda söylediği sözlerden dolayı bitmişti. O sözleri hiçbir zaman affetmedim. Bana ve benim gibi düşünen milyonlarca insana “İki cihanda da lekelisiniz” gibi küstahça sözler eden bir şarkıcıyı dinlemenin ve değer vermenin bir anlamı yok. Bu yüzden, neredeyse şarkılarıyla büyüdüğümüz Sezen Aksu’yu silmiştim…

Benim gibi milyonlarca kişi de aynı duyguyu yaşadı ve yaşıyor.

Zaten Sezen Aksu, kendisini var eden toplumsal kesimle arasındaki bağı kopardıktan sonra bir daha üretemedi… Akılda kalan tek bir şarkı bile yapamadı. Şarkıları dillerden dillere dolaşmadı. Sezen Aksu’yu görenler, ‘’İki Cihanda Lekelisiniz’’ sözünü hatırladı.

AKP İÇİN KENDİSİNİ YAKTI

AKP için kendisini imha eden Sezen Aksu, dünden beri AKP’lilerin sosyal medyadaki saldırılarına maruz kalıyor. Bir zamanlar cansiperane savunduğu AKP’liler yaptığı son şarkıda geçen “Adem ile Havva cahiline söyleyin’’ dizesi yüzünden Aksu’yu topa tutuyor.

AKP Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, “Yeter! Sanat, müzik kisvesi altında değerlerimize yaptığınız saldırılara artık son verin, ‘Modanız Geçti’, toplumumuz sizin gibilerden bıktı! Haddini Bil Sezen Aksu’’ diye twit atıyor. AKP’li vekilin twiti, yine AKP’liler tarafından beğeni yağmuruna tutuluyor.

TEHDİT KAPIYA DAYANDI

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Milli Beka Hareketi Genel Başkanı Murat Şahin ise sosyal medya hesabından Sezen Aksu’yu tehdit ederek, evinin önünde açıklama yapacaklarını söylüyor.

Şahin, “14 Temmuz 2016’da ‘CUNTA’ imalı şarkının sözlerini yazan, dün de dini hassasiyetlerimize hakaret içeren şarkı sözlerini piyasaya sürerek kinini kusan,
FETÖ’nün ‘aziz dostum’ dediği Sami Yıldırım’ın kızı #sezenaksu yarın 20:30’da kapındayız…” diyerek, şarkıcıyı aleni bir biçimde tehdit ediyor.

TANIDIN MI AKP’Yİ SEZEN AKSU?

Sizin de gördüğünüz üzere, Sezen Aksu, referandum sırasında “Hayır” oyu vereceğini açıklayan milyonlarca kişiye hakaret etmesine rağmen, ne kapısına dayanan oldu, ne de AKP’li vekil gibi tepki gösteren…

AKP’nin üst yönetiminin gözünü öyle bir kin bürümüş ki; AKP’ci Sezen Aksu’ya bile tahammülleri yok. Oysa ki; Sezen Aksu, kendisini AKP için feda etmişti.

ŞARKI SÖZÜYLE SORALIM…

AKP’li üst düzey isimlerin Sezen Aksu’ya yönelik tepkilerini görünce, şunu düşündüm…

Acaba Sezen Aksu ‘’Ben ne yaptım? Kimlere ne için destek vermişim… Nasıl bir felakete yol açmışım’’ diye düşündü mü?

Acaba bir pişmanlık duygusu yaşadı mı?

Bugün referandum yapılsa, kendisine tahammül edemeyenler için yine oy ister mi? Bizler için yine “İki Cihanda Lekelisiniz” der mi?

Acaba, son pişmanlık fayda eder mi?

Bir zamanlar “Değer mi hiç? Değer mi, değer mi değer mi söyle” şarkısıyla dillerden düşmeyen Sezen Aksu’ya şimdi sormak gerekir:

“AKP için değer miydi Sezen Aksu?

Değer mi, değer mi, değer mi söyle…”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem