Baro krizi AKP'yi ikiye böldü; Grup Başkanvekili çoklu baro teklifine karşı çıktı

Baro krizi AKP'yi ikiye böldü; Grup Başkanvekili çoklu baro teklifine karşı çıktı

AKP'nin hukukçu milletvekillerinin ve MHP'lilerin bir kısmının 'çoklu baro' teklifinden rahatsız olduğunu ifade ediliyor. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise AKP Grup Başkanvekillerinden birinin tasarıya karşı olduğunu kaydetti.

AKP tarafından hazırlanan çoklu baro teklifi tartışmaları da beraberinde getirdi. Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, AKP'nin hukukçu milletvekillerinin ve MHP'lilerin bir kısmının 'çoklu baro' teklifinden rahatsız olduğunu ifade ederken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise AKP Grup Başkanvekillerinden birinin tasarıya karşı olduğunu söyledi.

Çoklu baro ile ilgili 28 maddeden oluşan kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sevk edildi.Çoklu baro teklifi kamuoyunda tartışmalara neden olurken AKP ve MHP içerisinde de teklife karşı olanların var olduğu ifade ediliyor. 

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, iktidarın  milletvekillerinin 'çoklu baro' teklifinden rahatsız olduğunu belirtti. Taşgetiren, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün 'kenarda kalmış' gibi bir görüntü çizdiğini belirtti. Taşgetiren, "Hele 'baro' gibi bir anlamda 'savunma alanı'nın 'etik denetim' müessesesini ideolojik tekelden arındırma gerekçesiyle, her siyasi – ideolojik gruplaşmaya açık hale getirecek 'çoklu baro' arayışı, çok daha büyük riskler barındırır. " düşüncesini dile getirdi. Taşgetiren, "Hukukçu milletvekillerinin önemli bir kısmının 'çoklu baro” girişiminden rahatsız olduğu bilgileri geliyor, Adalet Bakanı sanki kenarda kalmış ya da böyle kalmayı tercih etmiş gibi, MHP cenahında ortaya çıkacak riskler konusunda kaygının ağır bastığına dair haberler geliyor. İktidara genel mânâda bir uyarı yapılıyor:  'Bütün bu düzenlemeleri hiç iktidardan gitmeyecekmiş gibi ve kendinize yontma hesabıyla yapıyorsunuz, bu düzenlemeler yarın size karşı biçici mahiyet kazanabilir. Özellikle yargı alanında yapılanlar bumerang gibidir, yarın hedef alanı hedef haline getirebilir..' görüşünü savundu.

FEYZİOĞLU AÇIKLADI: "AKP GRUP BAŞKANVEKİLLERİNDEN BİRİSİ DE ÇOKLU BAROYA KARŞIYDI"

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, çoklu baro teklifi ile ilgili MEtin Feyzioğlu ile görüştü.Yılman'ın bugünkü köşesinde Feyzioğlu, AKP'nin grup başkanvekillerinden birinin çoklu baro sistemine karşı olduğunu ifade etti. Yılman, Feyzioğlu'na o grup başkanvekilinin kim olduğunu öğrenmek için çok ısrar ettiğini ama öğrenemediğini belirtti.

Yılman'ın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

Metin Feyzioğlu’na göre barolarla ilgili düzenlemenin bugün meclise gelmesinin tek nedeni 13 Haziran’da meclis çatısı altında yapılan görüşmelere çoklu barodan tek etkilenecek Ankara, İstanbul, İzmir baro başkanlarının katılmaması… AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ve Cahit Özkan’ın mihmandarlığında düzenlenen 4 saatlik görüşmede yapılan fikir alışverişine 3 büyük ilin barolarının katkı sunmak istememeleri, müzakerelere tamamen kapalı olmaları olayın bu noktaya evrilmesine neden olmuş."Katılan barolar çoklu baro sistemiyle daha bir 40 yıl ilgisi olmayacak bazı Anadolu barolarıydı. Bu tasarının yasalaşması halinde çoklu baroya geçecek üç büyük ilin olmaması pek tuhaf oldu. Gelselerdi ne kadar verimli bir toplantı ve AK Partili iki grup başkanvekilinden birinin de çoklu baroya karşı olduğunu onlar da görecekti… (Çok ısrar ettim karşı olan ismin hangi isim olduğunu öğrenmek için ama öğrenemedim.)