Basın ilan kurumunun kitaplarında cinsiyetçi ifadeler kullanıldı

Basın ilan kurumunun kitaplarında cinsiyetçi ifadeler kullanıldı

Basın İlan Kurumu'nca Dr. Mehmet Gedizli'nin imzasıyla yayınlanan Türkçenin İsimler Sözlüğü, Türkçenin Fiiller Sözlüğü ve Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü adlı kitaplarda cinsiyetçi ifadelere yer verildi.

Basın İlan Kurumu ‘nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği ve Dr. Mehmet Gedizli’nin yazdığı Türkçenin İsimler Sözlüğü, Türkçenin Fiiller Sözlüğü ve Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü adlı kitaplarda skandal ifadeler yer aldı. Daha önce Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünden çıkarılması kararı alınan bazı kelimeler de dahil olmak üzere sözlükte yer alan sözcüklerde kadınlar aşağılandı.  BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre; sözlükte yer alan sözcükler ve karşılıklarında yer alan skandallar şöyle: - Adam: Güvenilir - Erkek: Sözüne güvenilir, mert - Karı Ağızlı: Dedikodu yapan erkek - Kadın: Evlenmiş kız. - Kaşık Düşmanı: Kadın, eş. - Kız: Bekâr kadın - Kirlenmek: İffeti bozulmak, lekelenmek - Oynak: İşveli kadın - Sokak Süpürgesi: Evinde oturmayıp çok gezen kadın, sürtük - Sürtük: Vaktini gezerek geçiren, evinde oturmayan kadın - Taze: Genç kadın - Yollu: Kolayca elde edilen kadın

MEHMET GEDİZLİ KİMDİR?

Kitabın yazarı Dr. Mehmet Gedizli yaklaşık 20 yıldır Sakarya Üniversitesi’nde Türkçe eğitimi dersi veriyor. Dil üzerine çalışmaları bulunan Gedizli’nin ‘Tek kelimede üç dil’, ‘Dilinizdeki kelimelerimiz’ gibi kitapları bulunuyor.

TDK’DEN ÇIKARILMIŞTI

Bu ifadelerin bir kısmının Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde de benzer şekilde yer alması kadınlar tarafından yargıya taşınmıştı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, ‘oynak’, ‘taze’, ‘müsait’, ‘yollu’ gibi kelimelerin ifadelerinin kadını aşağıladığını belirterek Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden çıkarılmasına karar vermişti.