BBP Genel Başkanı Destici'den MHP açıklaması

BBP Genel Başkanı Destici'den MHP açıklaması

Manisa'da konuşan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ittifakla ilgili netleşmesi gereken maddeler olduğunu ifade etti."İlkesel olarak Büyük Birlik Partisi bu ittifakın içindedir" diyen Destici, "Ancak ittifak...

Manisa'da konuşan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ittifakla ilgili netleşmesi gereken maddeler olduğunu ifade etti.

"İlkesel olarak Büyük Birlik Partisi bu ittifakın içindedir" diyen Destici, "Ancak ittifak iki şekilde yapılabiliyor. Birincisi partiler kendi amblemi ve kendi listesiyle giriyor. İkincisi bir başka partinin listesinde, ortak listeyle seçime katılabiliyorlar. Bunun nasıl olacağını konuşmak için henüz erken. Önümüzde daha bir uyum yasası paketi daha var. Hem Siyasi Partiler Yasası hem de seçim kanunlarıyla ilgili teklif metni daha parlamentoya gelecek. Bu da yasalaştıktan sonra önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere hangi yasal çerçevelerle gideceğimiz çok daha açık bir şekle bürünecek. Ondan sonra zaten ittifak yapacak olan partiler, kendi aralarında bir protokol imzalayarak ittifak yapacaklarını kamuoyuna deklare etmiş olacaklar. İttifakın şekli de belirlenecek" diye konuştu.

'İTTİFAKIN ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK'
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin "Cumhurbaşkanı adayımız Recep Tayyip Erdoğan" sözlerinin hatırlatılması ve BBP’nin adayının da Tayyip Erdoğan olup olmadığının sorulması üzerine Destici, "Eğer bir ittifak yapıyorsanız, ittifak yapan partilerin ortak bir cumhurbaşkanı adayları olacaktır. Bir kanaatimiz var ama bunu henüz parti meclisimizde bir karara çevirmiş değiliz. Zamanı gelince bu kanaatimizi karara çeviririz" dedi.

'AYNI KÖKTEN GELEN KARDEŞ PARTİLERİZ'
MHP’lilerin, ittifakın içinde BBP’nin olmasına olumsuz baktığı iddialarının sorulması üzerine Destici, bunun gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Destici, "Hiçbir olumsuz açıklamaları yok. O sadece cumhur ittifakını bozmak isteyen, fitne sokmak isteyen ya da cumhur ittifakının başarısından tedirgin olan kesimlerin çıkardığı bir takım dedikodulardır. Ne MHP’nin bizimle, ne de bizim MHP ile bir problemimiz yok. Zaten biz aynı kökten gelen kardeş partileriz. Her iki partinin tabanında Türkiye sevdası, bayrak sevdası en üst düzeyde olan kardeş tabanlardır. Bu süreçteki duruşumuzun temel nedeni ülkenin bekasıdır. Devlet Bahçeli de zaten aynı şeyleri söylüyor" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem