Belarus, Ukrayna topraklarını vurdu

Belarus, Ukrayna topraklarını vurdu

Ukrayna ordusu, kuzeydeki Çernihiv bölgesinin Belarus topraklarından yoğun şekilde bombalandığını duyurdu.

Saldırının, Rusya lideri Putin'in, Belarus lideri Lukaşenko'yu Rusya'da ağırladığı gün gerçekleşmesi dikkat çekerken Ukrayna istihbarat servisi, "Bugünkü saldırı, Kremlin'in Belarus'u Ukrayna'daki savaşa taraf olarak çekme çabalarıyla doğrudan bağlantılı" açıklamasında bulundu.

Ukrayna ordusu, kuzey sınırındaki Çernihiv bölgesinin Belarus topraklarından yoğun şekilde bombalandığını açıkladı. Ukrayna ordusunun Facebook hesabından yapılan açıklamada, "Çernihiv bölgesi sabah yerel saatle 5'te yoğun füze bombardımanına maruz kaldı. Belarus topraklarından ve havadan atılan 20 roket Desna köyünü hedef aldı" denildi. Açıklamada, şu ana kadar herhangi bir can kaybı yaşandığına dair bilgi edinilmediği belirtildi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Savaş öncesi 7 bin 500 kişinin yaşadığı Desna köyü, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Köyün, Ukrayna'nın Belarus sınırına uzaklığı da yine yaklaşık 70 kilometre.


PUTİN-LUKAŞENKO GÖRÜŞMESİNİN GERÇEKLEŞECEĞİ GÜN SALDIRI
Saldırı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, yakın müttefiki olan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile St. Petersburg'da görüşeceği gün gerçekleşti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da Perşembe ve Cuma günleri Belarus'ta temaslarda bulunması bekleniyor.

r.jpgBelarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

'RUSYA BELARUS'U SAVAŞA ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR'
Ukrayna istihbarat servisi, "Bugünkü saldırı, Kremlin'in Belarus'u Ukrayna'daki savaşa taraf olarak çekme çabalarıyla doğrudan bağlantılı" açıklamasında bulundu.
Savunma Bakanlığına bağlı istihbarat servisi, söz konusu açıklamayı Telegram üzerinden yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya