Berat Albayrak'tan döviz brifingi: Müdahale edilmeyecek

Berat Albayrak'tan döviz brifingi: Müdahale edilmeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, AKP milletvekillerine, ekonomi konusunda brifing verdiği iddia edildi. Albayrak'ın vekillere "Olağanüstü bir durum, gelişme olmadıkça dövize müdahale edilmeyeceği" mesajı verdiği belirtildi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bakanlık binasında AKP’li milletvekillerine kapsamlı ekonomi sunumu yaptı.

Albayrak sunumunda, salgın koşullarına rağmen birçok ülkeye göre, ekonomik göstergelerin iyi olduğunu belirtti.

''DÖVİZ KURU DÜNYADA ARTAN BELİRSİZLİK NEDENİYLE DALGALI''

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, basına kapalı olarak gerçekleşen ve yaklaşık üç saat süren brifingde Albayrak’ın, ABD seçimleri ve koronavirüs salgını gibi etkenler nedeniyle bütün dünyada benzer dalgalanmaların yaşandığına işaret ederek, çok olağanüstü bir durum olmadıkça döviz kuruna müdahale edilmeyeceği mesajı verdiği belirtildi. Edinilen bilgiye göre toplantıda, son dönemde döviz kurlarındaki hızlı yükseliş de gündeme geldi. Milletvekillerinin bu konudaki sorularını yanıtlayan Albayrak, dünyada artan belirsizlik nedeniyle döviz kurlarının dalgalı seyrettiğini ifade etti. Bu durumun Türkiye’ye özgü olmadığını ve tüm dünyada bu tür dalgalanmalar yaşandığını kaydeden Albayrak, bir süre sonra dengeye oturacağını belirtti. Toplantıya katılan bazı milletvekilleri, Albayrak’ın “olağanüstü bir durum, gelişme olmadıkça dövize müdahale edilmeyeceği” mesajı verdiğini ifade etti.

"TÜRKİYE BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN İYİ DURUMDA"

Albayrak ayrıca, döviz kurlarının ekonominin performansı için tek kriter olmadığını belirterek, ekonominin en önemli üç ayağını oluşturan, istihdam, üretim ve pandemi nedeniyle sıkıntı yaşanmasına karşın istihdamda da birçok Avrupa ülkesine göre daha iyi durumda olunduğunu anlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi