’Beyin fukaracısı’ liberale gazetesinden sert yanıt!

’Beyin fukaracısı’ liberale gazetesinden sert yanıt!

Kendisine AKP’ye verdiği desteği hatırlatanlara "Beyin fukarası ulusalcılar" diye saldıran ’Yetmez Ama Evetçi’ liberal Aydın Engin’e gazete içinden yanıt Orhan Bursalı’dan geldi.

AKP iktidarına özgürlükçü ve demoratik gerekçelerle destek veren, 2010 referandumunda “Evet” oyunu savunan, bu tutumuyla bu günkü dinci dikkatörlük rejiminin yollarını döşeyen liberallerden Cumhuriyet gazetesi yazarı Aydın Engin’e  gazete içinden tepki geldi. Engin, dünkü yazısında ulusalcılara “Beyin fukarası” sözleriyle saldırmıştı.

Dünkü yazısında “Bir de milliyetçi (‘ulusalcı’ diye de okunabilir) okur tipi vardır. Sen bugünü yazarsın o hâlâ ‘Yetmez ama evet’te kalmıştır ve oradan bir adım öteye gidemeyecek bir beyin fukaralığından mustariptir” diyen Aydın Engin, her zaman olduğu gibi, AKP’ye verdiği destek konusunda kaytarmaya çalıştı. Engin, gerici faşizan iktidara verdiği destek konusunda bu güne kadar her hangi bir özeleştiri yapmadığı gibi, özür de dilemedi.

Adeta bir "yavuz hırsız" tavrı takınan liberallerden Aydın Engin, dünkü köşesinde şunları yazmıştı:

“Sen bugünü yazarsın o hâlâ ‘Yetmez ama evet’te kalmıştır ve oradan bir adım öteye gidemeyecek bir beyin fukaralığından mustariptir. Üstelik ezberinden o kadar emindir ki senin de ‘Yetmez ama evet’ dediğini düşünür, yazar, söyler, ne hikmetse hesap filan da sorar. O tür okurlar ‘Ama sen zamanında Ergenekon davalarında tutuklu gazeteciler için yazmadın’ diye başlayan cümleler kurarlar. O günlerde yazdıklarından tek satır okumamışlardır ama aslolan ezberleridir ve o yüzden de böyle bir bilgiye ihtiyaçları yoktur. Onlara cevap vermezsiniz. Verseniz de dalga geçen bir cevaptır. Cevaba cevap gelirse okumadan bilgisayarın çöp sepetine yollarsınız.”

Aydın Engin’in bu sözlerine kamuoyundan ve gazetenin okurundan büyük tepki geldi. Bir tepki de Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı gösterdi. Bursalı sosyal medya hesabından Aydın Engin’i isim vermeden eleştirerek, “’Yetmez ama evetçi’ tipi o zamanki politik tutumunu yanlış olduğu konusunda bir fikir mi söyledi de ‘ulusalcı’ların hala işin peşinde olmasından yakınıyor. ‘Hayır biz her zaman doğruyuz’ tutumu sürdükçe hesap da sorulur” sözlerini paylaştı.