Bilim Kurulu ilk bilimsel makaleyi yayınladı! İşte Türkiye’nin koronavirüs raporu

Bilim Kurulu ilk bilimsel makaleyi yayınladı! İşte Türkiye’nin koronavirüs raporu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye'nin koronavirüs pandemisine ilişkin ilk bilimsel veri raporunu hazırladı. 125 hastaneden 1014 hastaya ait 6 bin veri üzerinden yapılan araştirma, İngiltere'deki önemli bir tıp dergisinin ön baskısında yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye'nin koronavirüs pandemisine ilişkin ilk bilimsel veri raporunu hazırladı. 125 hastaneden 1014 hastaya ait 6 bin veri üzerinden yapılan araştırma, İngiltere'deki önemli bir tıp dergisinin ön baskısında yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü'nün başkanlığında bir ekip tarafından yapılan araştırma, 'The New England Journal of Medicine' dergisinin ön baskısında yayınlandı.

 YURTDIŞINDA YAYINLANAN İLK BİLİMSEL MAKALE

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye'deki salgına ilişkin yurtdışında yayınlanan ilk bilimsel makale niteliğini taşıyan 27 sayfalık araştırmanın, daha da genişletilerek asıl baskıya verilmesi için yeni kurulan Bilimsel Araştırmalar Komisyonu'nun gözetimine verildiği öğrenildi.

5 haftalık verileri içeren ve Türkiye'nin en çok hastayla yapılan ilk "korona fotoğrafındaki" detaylar özetle şöyle:

HASTALARIN YAŞ ORTALAMASI 50

Kovid-19'a yakalanan hastaların ortalama yaşı 50. Hastalık 50 artı eksi 18 yaş aralığında görüldü. Hastalanın yüzde 54.7'sinin erkek olduğu saptandı.

YÜZDE 43'Ü TEMAS YOLUYLA BULAŞTI

Kovid-19 hastalarının yüzde 43.9'unun, virüs taşıyan bir kişiyle temasta bulunduğu ortaya çıktı.

SON 14 GÜN YURTDIŞINDA OLANLARIN ORANI YÜZDE 8

Hastalar arasında son 14 gün içinde yurtdışında olanların oranı yüzde 8.2 olarak belirlendi.

Hastaların yüzde 70'inin kentsel çevrelerde yaşadığı ortaya çıktı.

ORTALAMA KULUÇKA SÜRESİ 5.4 GÜN

Koronavirüsün enfekte kişiyle temastan sonraki ortalama kuluçka süresi de 5.4 gün olarak belirlendi.

EN SIK GÖRÜLEN SEMPTOM ÖKSÜRÜK

Başvuruda en sık görülen semptomlar yüzde 65.7 öksürük, yüzde 49.2 ateş, yüzde 39.6 halsizlik ve yorgunluk olarak saptandı.

YÜZDE 5.9 HİÇ SEMPTOM GÖSTERMEDİ

Hiçbir semptom göstermeyen hasta oranı yüzde 5.9 olarak belirlendi.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 3.8

Kovid-19'un Türkiye'de ölüm oranı 3.8 oldu. İzlenen hastalanın yüzde 9.5'i ayakta, yüzde 79.4'ü izole servislerde, yüzde 11.1'i yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi.

GENÇ NÜFUS, FARKLI TEDAVİ

Bilimsel çalışmanın değerlendirme bölümünde ise hastalığın Türkiye'de seyri ve sonuçlarıyla ilgili olarak şu yorumlar yapıldı:

"Türk nüfusunun genç yaşı, erken 65 yaş üstü insanlar için sokağa çıkma yasağı, ardından sokağa çıkma yasağı olanların Türkiye'nin yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve mekanik ventilasyon gerektiren düşük sayıda vaka dikkat çekici ve düşük toplam mortalite (ölüm) oran söz konusu.

Hastalığın ilerlemesinin şüpheli durumlarda bile hidroksiklorokin tedavisinin erken kullanımı gibi stratejilerle önlenmesi, antiviral ilacın erken uygulanması, tüm zatürre ve yüksek akışlı hastalarda favipiravir yüzüstü pozisyonla birleştirilmiş oksijen ve NIMV tedavileri olumlu sonuç verdi."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sağlık