Bilim insanları açıkladı. Hava almak, gezmek, zihni açıyor

Bilim insanları açıkladı. Hava almak, gezmek, zihni açıyor

Max Planck Institute ve Medical Center Hamburg-Eppendorf’dan bilim insanları yaklaşık olarak 280 civarında MRI görüntüsünü katılımcıların beyninden alındı. Yapılan kapsamlı çalışmalar ve incelemeler sonucunda yeni bir keşif yapıldı.

Birçok kişi dışarıda geçirilen zamanın beyne iyi geldiğini söylüyor. Bilim insanları işte tam da bunu verilerle kanıtlamış oldu. Buna göre dışarıda geçirilen zamanla beyin arasında doğrudan ilişki var. Açık havada olmak insanlara hem beyin hemde beden sağlığı veriyor.

Beynin çalışmasında çok büyük bir öneme sahip olan ve kişilerin mutluluğunu sağlayan yapılar incelendi. Sağ dorsolateral-prefrontal kortekste bulunan gri madde ve serebral kortekste frontal lobun yan kısmı araştırma konusu oldu. Buna göre açık havada gezen kişilerin beyninde gri madde daha yoğun bir şekilde bulunuyor.

beyin-calismalari.jpg

Açık havada kısa bir süre içerisinde gezmek bile psikiyatrik bozukluklara iyi geliyor. Aynı şekilde beynin prefrontal bölgesindeki gri madde çoğaldığı için beyin işlevselliği iyi bir düzeye ulaşabiliyor. Bugüne kadar ilk defa böyle bir araştırma yapıldı ve açık havada kısa bir süreliğine bile gezmenin beyne çok iyi geldiği kanıtlanmış oldu.

Katılımcılar son derece hassas denemelerden geçirildi. Hatta gün boyunca maruz kaldıkları ışık miktarı bile ölçüldü. Böylece ortaya çıkacak bilimsel sonuçların doğru olması sağlandı. Peki siz açık havada gezdiğinizde beyninizin bundan olumlu etkilendiğini düşünüyor musunuz?  

Türkiye pandemi konusunda uyarı aldı: Çok dikkatli olmamız gerekiyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji