Bilirkişi raporu Acun Medya aleyhine karar verdi

Bilirkişi raporu Acun Medya aleyhine karar verdi

Türkiye’nin en büyük yayıncı kuruluşları içerisinde yer alan Acun Medya büyük tazminat davaları nedeniyle zor durumda kalabilir. Konuyla ilgili ilginç detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Acun Ilıcalı tarafından kurulan ve birçok programın yapımını üstlenen Acun Medya büyük tazminat davaları ile uğraşmak zorunda kalıyor. Bu şirket tarafından yapımı üstlenen O Ses Türkiye ve O Ses Çocuklar programlarını çoğu kişi bilir. Bu programlar genellikle Türkiye’deki sevilen sanatçıların parçalarını yarışmacılara söyletir.

Elbette burada yarışmacılar kendileri şarkıları söyler. Fakat seçilen parçaların telif haklarının ödenmesi gerekiyor. Aksi halde hukuki açıdan karşı tarafı zor durumda bırakabilir. İşte Acun Medya tarafından yaşanan problem tam olarak buydu. Kaan Tangöze Türkiye’deki sevilen sanatçılar içerisinde yer alıyor. Onun parçaları burada izinsiz bir şekilde kullanıldı.

Kaan tangöze kendi parçalarının izinsiz bir şekilde burada kullanılması üzerine dava açtı. Bu dava 5000 TL maddi ve 5000 TL manevi olmak üzere 10.000 TL tutarındaydı. Açılan tazminat davası aslına bakacak olursak son derece düşük bir rakama sahipti.

Acun Medya büyük tazminat

Konu ile ilgili mahkeme bilirkişi raporu talep etti. Bu bilirkişi raporu işlerin iyice karışmasına neden oldu. Yapılan açıklamada izinsiz kullanım sebebiyle tazminat tutarının yükseltilmesi istendi. Böylece Kaan Tangöze için 165 bin TL istendi. Normal şartlarda Kaan Tangöze tarafından talep edilen tazminat tutarı 10 bin TL düzeyindeydi.

Okan Bayülgen hapis cezası alabilir: Youtuber faciası

Acun Medya avukatı konuyla ilgili yaptığı açıklamada bilirkişi raporunun doğru olmadığını ifade etti. Emsal raporlarda görülebilecek düzeyden daha yüksek olduğu söylendi. Mahkeme konu ile ilgili ek bilirkişi raporu talep etti. Acun medya tazminat öderse muhtemelen yarışmalarda kullanılan diğer şarkılar için de tazminat verilecek.

Bilim Teknoloji