Binali Yıldırım: Türkiye'de 700 bin kahvehane, 34 bin kütüphane var

Binali Yıldırım: Türkiye'de 700 bin kahvehane, 34 bin kütüphane var

AK Parti Genel Başkanvekili ve Aksakal Binali Yıldırım Türkiye’de 700 bin civarında kahvehanenin 34 bin kütüphanenin var olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Aksakal Binali Yıldırım, Erzincan’da bir Fatma Sertbaş Bebek ve Çocuk Kütüphanesinin açılışını yaparak çocuklarla bir araya geldi.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara hitap eden Binali Yıldırım, Türkiye’de 700 bin civarında kahvehanenin 34 bin kütüphanenin var olduğunu söyledi. İktidarın ‘kıraathane’ projesini öven Yıldırım, şunları dile getirdi:

Kıraathane deyince okunan, eğitim alınan insanların kendilerini geliştirdiği yerler olarak hatırlıyoruz. Ancak daha sonra bu kıraathaneler şekil değiştirmiş, oyun oynanan, kağıt, okey oynanan yerler haline gelmiş. Ve adı da kahvehane olmuş. Bugün şöyle bir karşılaştırma yaparsak Türkiye’de 700 bin civarında kahvehane var, 34 bin kütüphane var. Ne kadar kütüphaneye ihtiyaç olduğu buradan da açık bir şekilde anlaşılıyor. O yüzden Cumhurbaşkanımızın başlattığı gençlik merkezlerinde ve kıraathanelerde birçok ilimizde eski tarihimizde, eski zamanlardan, kültürümüzde var olan kıraathane kültürü yaşatılıyor. Özellikle üniversitelerimizin yoğun olduğu yerlerde bu gençlik merkezleri ve kıraathaneler yaşam merkezi şekline dönüştürülmüş haliyle tekrar hayatiyete geçiriliyor.

“En büyük mücadele, cehaletle yapılandır”

“Okuma arttıkça kavga azalır. Ne kadar çok okursak, ne kadar çok kitapla meşgul olursak o kadar insanlar arasındaki düşmanlık, husumet ortadan kalkar” diyen Yıldırım, en büyük mücadelenin ‘cehaletle yapılan mücadele’ olduğunu ifade etti. Yıldırım, “Kitapsız yaşamak kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. Kitap insanın ufkunu açıyor. Kitap insanları daha fazla sevmesine, daha fazla empati yapmasına vesile oluyor” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Fatma Sertbaş Bebek ve Çocuk Kütüphanesi gezilerek küçük çocuklara bir araya gelindi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika