Binali Yıldırım'dan Kudüs protestoları açıklaması

Binali Yıldırım'dan Kudüs protestoları açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve açılışı protesto eden Filistinlilerin öldürülmesiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Yıldırım, "Bu alçak bir katliamdır,...

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve açılışı protesto eden Filistinlilerin öldürülmesiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Yıldırım, "Bu alçak bir katliamdır, Türkiye olarak bu kararı şiddetle kınıyoruz. Yok hükmünde sayıyoruz. ABD insanlık suçuna ortak olmuştur. " diye konuştu. 

Başbakan Yıldırım, "Eğlence yapıyorlar, aynı zamanda da topraklarını çogu işgal edilen vatanlarını kurtarmak, dünyaya duyurmak için genç silahsız siviller bunları protesto etmek isterken 43'e varan masum Filistinliyi katlediyor. Şiddetle kınıyoruz. Bu kararı şiddetle kınıyor yok hükmünde sayıyoruz. Bir büyükelçilik açılıyor, bir yerde eğlence, tören diyer yanda hayatını kaybeden gençler." dedi.

'KATLİAMA DÖNÜŞTÜRMENİN İNSANLIKLA DEVLET OLMAKLA ALAKASI YOKTUR'
Yıldırım yaptığı konuşmasında, "Bir tane İsrailli ölen var mı yok. Bu gençler sivil İsrail halkı silahsız bir şekilde feryatlarını haykırmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Sadece sesimizi dünya duysun diye gayret içindeler. Bunu bir katliama dönüştürmenin insanlıkla devlet olmakla alakası yoktur. Arabuluculuk yapan ABD'nin de bu katliamda payının olması ayrı bir olaydır asla kabul edilemez. Türkiye olarak Filistin'in özgürlüğüne kavuşana kadar kardeşlerimizin yanındayız. İslam dünyası da bu katliam karşısında tek yürek, tek ses olmak mecburiyetindedir. Elçilik taşıma kararı inatla uygulamaya konuldu. Karar yok hükmünde, şiddetle kınıyoruz. ABD insanlık suçuna ortak olmuştur." dedi.

Kaynak: Miliyet

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem