BioNTech’in Delta varyantına karşı etkisi ölçüldü

BioNTech’in Delta varyantına karşı etkisi ölçüldü

İngiltere’de 19 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, Pfizer/BioNTech ile AstraZeneca aşılarının Delta varyantına karşı gerçek hayattaki koruma oranlarını ölçtü.

Araştırmada, her iki aşının da tek dozunun Delta’ya karşı yeterince etkili olmadığı ancak koruma sağladığı tespit edildi.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu’nun, Delta varyantının hakim virüs haline geldiği ülkedeki son vakalar ile aşılanma verileri üzerinden gerçekleştirdiği araştırmada umut veren sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre Pfizer/BioNTech aşısının tek dozu Delta varyantına karşı yüzde 36, iki dozu ise yüzde 88 oranında etkili; AstraZeneca aşısının tek dozu ise Delta’ya karşı yüzde 30, iki dozu yüzde 67 oranında etkili.

Araştırmada, her iki aşının ilk ortaya çıkan korona virüsü olup bugün ‘Alpha’ olarak adlandırılan türe karşı etkileri de ölçüldü. Buna göre, Alpha enfeksiyonları karşısında Pfizer/BioNTech aşısının iki dozu yüzde 93.7, AstraZeneca aşısının iki dozu ise yüzde 74.5 oranında koruma sağlıyor.

Araştırmacılar, bu verilerden yola çıkarak aşıların her iki dozunu da yaptırmanın önemine dikkat çekti. Özellikle altta yatan hastalıkları bulunan kesimlerin iki dozu birden yaptırmasının gerekli olduğu vurgulandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya