Bir gazeteciye daha 'terör' davası: Melis Alphan'a 6 yıl sonra gelen 7,5 yıl hapis istemi

Bir gazeteciye daha 'terör' davası: Melis Alphan'a 6 yıl sonra gelen 7,5 yıl hapis istemi

Gazeteci Melis Alphan'ın 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla 7,5 yıla kadar hapsi isteniyor. Gerekçe ise 2015 yılında, Diyarbakır Nevruz'unda çekilen fotoğrafı sosyal medyada paylaşmak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Alphan'ın Instagram hesabından Newroz Piroz Be (Nevruz kutlu olsun) mesajıyla paylaştığı Nevruz fotoğrafı suç delili olarak gösterildi. Savcılık, 21 Mart 2015 tarihli fotoğrafta PKK bayrağı ve Öcalan posterleri göründüğünü ifade ederek, 'örgütün övüldüğünü' ve 'örgüte sempati duyulmasını sağlayacak hareketler gerçekleştirildiğini' öne sürdü.

Alphan suçlamayı reddetti

Alphan ise savcılığa verdiği savunmasında suçlamaya konu olan paylaşımda Öcalan resimlerini ve YPG bayraklarını fark etmediğini vurgulayarak amacının Nevruz kutlamalarına dair bir kareyi sosyal medyada göstermek olduğunu ifade etti. Alphan, PKK ile irtibat ve iltisakının olmadığını belirtti.

7,5 yıla kadar hapis istemi

Savcılık ise söz konusu Instagram paylaşımın 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasasının 7/2 maddesine atıfla Alphan'ın basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yaptığını öne sürerek 7,5 yıla kadar hapsini istedi.

İlk duruşma 6 Nisan'da

Alphan'ın ilk duruşması, paylaşımdan tam 6 yıl sonra, 6 Nisan 2021'de saat 10.30'da Çağlayan'daki İstanbul Adliyesinde görülecek. 

GENEL