'Bir üst irade bizi kasıtlı olarak bekletti'

'Bir üst irade bizi kasıtlı olarak bekletti'

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunmasının ardından, gözaltına alınan darbecilerin ifadeleri ortaya çıkmaya devam ederken, ifadelerdeki çelişkiler soru işaretlerinin ortaya...

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunmasının ardından, gözaltına alınan darbecilerin ifadeleri ortaya çıkmaya devam ederken, ifadelerdeki çelişkiler soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

"BİR ÜST İRADE BİZİ BEKLETTİ"

Kanlı darbe girişiminin yaşandığı gece, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı girişiminde bulunan askerlerin başındaki isim Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'ti. Sönmezateş ifadesinde, "Şimdi düşündüğümde bir üst iradenin bizi orada kasıtlı olarak beklettiğini düşünüyorum. Zamanında yola çıksaydık hedefimizi bulacaktık" diye konuşmuştu.

YAVER YAZICI: MANTIKLI BİR CEVABIM YOK

Sönmezateş'in bu sözleri ifadelerdeki çelişkileri daha da önemli bir hale getirirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tutuklanan ve TSK'den ihraç edilen yaveri Ali Yazıcı'nın ifadesi akıllara geldi. Başyaver Yazıcı ifadesinde suçlamaları reddederken, darbe olduğunu bilmesine rağmen Erdoğan’ı bilgilendirmediği sorusuna "mantıklı cevabım yok" yanıtını vermişti.

3-044.jpg

Darbe girişiminin ardından basına yansıyan haberlerde, Yazıcı'nın darbeci askerlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatil yaptığı yeri "verdiği bilgilerle" tespit ettirdiği ifade edilmişti. Ancak, darbe girişiminden önce birkaç gün boyunca basına demeç vermeyen ve tatil yaptığı düşünülen Erdoğan'ın yeri, Sözcü gazetesi tarafından darbe girişiminden önce, saat 16.20 sıralarından haberleştirilmişti.

 Verilen ifadelerden, darbe girişimi sırasında Erdoğan'a suikast için yola çıktıkları belirtilen darbecilerin, Erdoğan'ın kaldığı yeri bilmediği görülüyor. Hatta öyle ki; suikast timinin başındaki isim, Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş gece yarısına gelindiğinde dahi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nerede bulunduğu bilmediklerini söylüyordu:

 "Operasyonun saat 01.00-01.30 civarında olduğu bilgisini Şükrü binbaşı cep telefonundan aldı. Operasyon yeri ile ilgili iki alternatif vardı. Biri Okluk Koyu’ndaki yazlık, diğeri Grand Yazıcı Oteli idi. Cumhurbaşkanı’nın otelde olduğunu öğrenince Google üzerinden edindiğimiz hava haritası üzerinde çalışma yaptık."

Türkiye saat 22.00'den sonra darbe girişimini öğrenirken, Erdoğan da 00.26'da CNN Türk'e Face-time aracılığıyla bağlanıp halkı sokaklara davet etmişti.

Suikast timinin başındaki isim Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in ifadesine göre, darbecilere 01.00-01.30 civarında operasyona başlanacağı bilgisi veriliyor. Bu da, Erdoğan'ın Marmaris'ten ayrılacağını açıklamasından en az 35 dakika sonra operasyonun başlayacağı anlamına geliyor. 

İfadeler ve açıklamalardaki çelişkiler kafaları karıştırmaya devam ederken, darbeci askerlerden oluşan timin, Erdoğan'ın kaldığı oteli vatandaşlara soran görüntüleri ortaya çıkmıştı. Adresi sorarak bulan suikast timinin otelin olduğu yere vardığında saatlerin 03.30-03.45 olduğu ifadelere yansımıştı.

Aynı saatlerde İstanbul'a inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 03.20'de havalimanında düzenlediği basın toplantısında Marmaris'te de saldırı olduğunu söylemişti. 

Peş peşe verilen ifadeler, açıklamalar, demeçlerdeki saat karmaşaları ve suikast timinin başındaki ismin sözleriyle darbe girişimindeki çelişkili noktalar, kafaları karıştırmaya devam ediyor.

GENEL