Bitcoin blok zincirine yeni güncelleme geldi

Bitcoin blok zincirine yeni güncelleme geldi

Bitcoin blok zincirine dört yıl aradan sonra yeni bir güncelleme geldi.

Kasım ayında devreye girecek olan Taproot isimli yeni güncelleme, Bitcoin blok zincirinde gizliliği güçlendirirken, Ethereum blok zincirinin Bitcoin karşısındaki en büyük avantajlarından biri olan akıllı sözleşmelerin de yolunu açacak.

CNBC’ye konuşan uzmanlar, dünya genelinde madenciler tarafından oybirliğiyle kabul edilen güncellemenin Bitcoin için bir dönüm noktası olabileceğini ve Ether karşısında elini güçlendirebileceğini belirtiyor.

Dünya gazetesinden Deniz Kılınç’ın haberine göre Taproot ile Bitcoin blok zincirinde şu an kullanılan ve Bitcoin’lerin yalnızca sahipleri tarafından kullanılmasına olanak sağlayan Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması’ndan birden fazla dijital imzanın bulunduğu işlemleri erişilemez hale getirecek olan Schnorr algoritmasına geçilecek.

Bu da kullanıcıların özel anahtarlarının blok zincir üzerindeki işlemlere daha az maruz kalmasıyla daha fazla gizlilik sağlayacak. Fakat burada bir noktanın altını çizmek gerekiyor: bu gizlilik bireysel Bitcoin adreslerine sağlanmayacak lakin basit işlemleri çok daha karmaşık işlemlerden ayırt edilemez bir hale getirecek.

Bu durum da kira ödemelerinden iş anlaşmalarına çeşitli alanlarda kullanılan akıllı sözleşmeler için yolu açacak. Bitcoin odaklı girişim şirketi Stillmark kurucusu Alyse Killeen, bu gelişmiş işlevin “olağanüstü bir potansiyel” sunduğu yorumunu yapıyor.

Kripto para madencilik şirketi Marathon Digital Holdings CEO’su Fred Thiel de akıllı sözleşmelerin halihazırda Ethereum ağının en önemli işlevi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Akıllı sözleşmeler, blok zincir üzerinde uygulamalar ve hatta yeni işler kurmanızı sağlayacak fırsatlar sunuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :