Brezilya sandığa gidiyor

Brezilya sandığa gidiyor

Latin Amerika'nın en büyük ülkesi Brezilya, aşırı sağcı Jair Bolsonaro hükûmetinden sol bir lidere geçişe sebep olabilecek seçim için sandık başına gidiyor.

BBC’de yer alan habere göre, Brezilya’da bugün gerçekleşecek seçimde 156 milyondan fazla Brezilyalı oy verecek.

Brezilya’nın aşırı sağcı lideri Jair Bolsonaro yeniden seçilmeyi hedeflerken eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula de Silva, anketlerde önde görünüyor. 

Brezilya’nın seçim sisteminde Devlet Başkanı olarak belirlenebilmesi için bir adayın oyların yüzde 50’sini kazanması gerekiyor. Eğer adaylar birinci turda gerekli oy oranına erişemeze ikinci tur gerçekleştiriliyor.

Anketler, solcu eski devlet başkanı Lula’nın seçimi önde götürdüğünü gösteriyor.

Lula de Silva

Brezilya'ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık eden, hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle bir buçuk yıl hapiste kalan ve davaların düşürülmesiyle altıncı kez başkanlık yarışına giren 77 yaşındaki Lula da Silva, sonuncusu yüzde 48 olmak üzere, yapılan tüm seçim anketlerinde rakibi Bolsonaro'ya karşı favori durumda.

Yolsuzluk davaları nedeniyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva'nın bu davalardan hüküm giymesi 2018'de Bolsonaro'nun kazandığı seçimlerde aday olmasına engel oldu. Kasım 2019'da tahliye edilen Lula'nın aldığı cezalar ve yolsuzluk davaları, 2021'de bu davalardan sorumlu Yargıç Sergio Moro'nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkeme tarafından düşürülerek seçimlere katılmasının önü açıldı.

Jair Bolsonaro

Brezilya'nın 67 yaşındaki asker kökenli Devlet Başkanı Bolsonaro, 1991'den başkanlık görevini üstlendiği 2019 yılına kadar milletvekilliği görevi yürüttü.

Seçim anketlerinde Lula da Silva'nın gerisinde kalan ve son ankette yüzde 31 oy alması tahmin edilen Bolsonaro, Covid-19 salgınını küçümser tavırları nedeniyle eleştirilerin odağında yer aldı ve bu sebeple hakkında birçok soruşturma başlatıldı.

2018'deki seçimleri kazanan ve seçim vaadi olarak Amazonlar'ı ekonomiye açma sözü veren Bolsonaro, ülkedeki çevreci kesimlerce bölgede son yıllarda şiddetle artan ormansızlaşmaya sebep olmakla suçlanıyor.

Attığı ekonomik adımlar ve son dönemde halkın fakir kesimine yapılan yardımları artırmasıyla Bolsonaro, Brezilya Devlet Başkanlığı Sarayı Planalto'da ikinci dönemi için çaba gösteriyor.

Ciro Gomes

İkinci tura kalma ihtimali yüksek olan seçimlerde yarışacak 11 adaydan, son anketlerde yüzde 7 oy alması öngörülen Demokratik İşçi Partisi adayı Ciro Gomes ve yüzde 5 oy alması tahmin edilen Brezilya Demokratik Hareketi'nin adayı Simone Tebet de adından söz ettiriyor.

Lula da Silva'nın ilk başkanlık döneminde bakanlık yapan daha sonra kendisiyle fikir ayrılığına düşen Ciro Gomes, Lula'nın seçimi ilk turda kazanmasına destek olmak adına adaylıktan çekilmesi için kendisine siyasi çevrelerce yapılan baskıyı reddetmiş, Lula veya Bolsonaro'yu desteklemek için adaylıktan çekilmeyeceğini ifade etmişti.