‘Bu algı en hafifinden ırkçılıktır, herkes haddini bilmeli’

‘Bu algı en hafifinden ırkçılıktır, herkes haddini bilmeli’

HDP Milletvekili Ahmet Şık, "bu partinin kolay alınır satılır olabileceğine yönelik bir algı en hafifinden ırkçılıktır, herkes haddini bilmeli"

YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal kararı ile Öcalan'ın avukatlarının aynı gün açıklama yapması birtakım çevrelerce 'zamanlama manidar' diye yorumlandı. Konu ile ilgili açıklama yapan HDP Milletvekili Ahmet Şık, "bu partinin kolay alınır satılır olabileceğine yönelik bir algı en hafifinden ırkçılıktır, herkes haddini bilmeli" ifadelerini kullandı.

T24'ten Şirin Payzın'a konuşan Ahmet Şık, “AA bile uzun zaman sonra 'İmralı' ifadesini kullandı. Yapılanlar AKP'nin seçim hesabı. Muhafazakar Kürtleri kazanmaya çalışıyor sadece” dedi. Şık, Öcalan’ın avukatlarının dün yaptığı açıklamanın 'müzakere ya da mutabakat metni' olmadığını belirtti.

HDP’nin 31 Mart stratejisinin faşizmi geriletmek olduğunu ve partinin hala orda durduğunu belirten Şık, “Bu partinin kolay alınır satılır olabileceğine yönelik bir algı en hafifinden ırkçılıktır, herkes haddini bilmeli” dedi. Barış talep etmekle barışı savunmanın aynı şey olmadığını, savaş isteyenlerin devletin içinde hakim güç olduğunu aktaran Şık, “AKP ile yeniden çözüm süreci olmayacak. Ama çözüm masası yeniden kurulacak” ifadesini kullandı.

Muhalefet bloğunu kırmak için her türlü kötülüğü yapabilecek bir iktidar olduğunu söyleyen Şık, asgari demokratik taleplerde buluşmanın zorunlu olduğunu dile getirdi. Şık, CHP’yi eleştirerek, “31 Mart seçimlerinde etkili olan Kürtlere açık bir teşekkür etmelilerdi. Teşekkür etmek kimseyi 'bölücü' yapmaz” dedi.

Ahmet Şık ayrıca AKP’nin küskünlerine çağrı yaparak, ellerindeki yolsuzluk belgelerini açıklamalarını istedi.

Politika