Bu da yaşandı: 70 yaşındaki emekli yurttaş, borçları nedeniyle böbreğini satılığa çıkardı!

Bu da yaşandı: 70 yaşındaki emekli yurttaş, borçları nedeniyle böbreğini satılığa çıkardı!

İstanbul’da yetmiş yaşındaki bir yurttaş borçları nedeniyle böbreğini satılığa çıkardı. Emekli tesisat ustası yurttaş, maaşının bir bölümüne banka el koyduğunu söyledi.

 

Artı Gerçek'ten İsa Uğur Erdoğan'ın haberine göre, İstanbul’da yetmiş yaşındaki bir yurttaş borçları nedeniyle böbreğini satılığa çıkardı. Emekli tesisat ustası maaşının bir bölümüne bankanın el koyduğunu belirtirken, yaşamını idame ettirmek için hala çalıştığını söyledi. "Kul hakkıyla ölmek istemiyorum" diyen yurttaş nasıl borçlandığını, "Eşim üç defa kalp ameliyatı olmuştu. 2016 yılında fenalaştı. Devlet hastanelerinde yer olmadığı için özel hastaneye yatırmak zorunda kaldım. Özel hastanede paralı olduğu için kredi çektim. Sağdan soldan da borçlandım. Yine borcumu ödemek için banka değiştirdim. O bankanın faizi de üzerine bindi. Şu anda bankaya 34 bin TL borcum var. Eşe dosta da 24 bin TL civarında vermem gerekiyor" sözleriyle anlatıyor.

"KUL HAKKIYLA ÖLMEK İSTEMİYORUM"

"Utanıyorum, kul hakkıyla ölmek istemiyorum. Kahrıma gidiyor; dolandırıcılara para veriyorlar, bir terliğe on bin lira veren, bir oyuncunun kirli gömleğine para vermeye kalkanlar neredeler" diye sorgulayan yurttaşın maaşına birçok emeklide olduğu gibi bin 800 lirasına banka el koyuyor, kaldığı evin kirası ve masraflar eklenince geriye kalan ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor. Borçları ile boğuşan yurttaş bir oğlu ile birlikte kaldığını belirterek, "Oğlum işsiz. İstiyorum ki O’nu evlendireyim bir torun sahibi olayım. Torunumu kucağıma alayım istiyorum. 2000 öncesinde sigortalı olduğu için kimse işe almak istemiyor. Kimi yerlere gidiyor yaşı dolayısıyla almıyorlar. Geçen sene kışın ne odun yakabildim, ne kömür yakabildim. Gelip baksınlar ne halde olduğuma. Yetmiş yaşındayım ben çocuk değilim. Aç kaldım, açıkta kaldım. Namusumla arımdan hiçbir zaman taviz vermedim" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI'NA MEKTUP YAZDI; DÖNÜŞ OLMADI!

Kasımpaşa’da gençlik yıllarından itibaren tanıdığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a mektup yazdığını söyleyen yurttaş, kendisine dönüş yapılmadığını söyledi.

"ŞAHSA YARDIM YAPMIYORUZ"

CHP’ye de ulaşmaya çalışan yurttaş borç istediği bir yöneticinin kendisine "Taksitlerim var" denildiğini, partiye yazdığı mektupta ise, "Milletvekillerinin şahsa yardım yapması yasak" şeklinde cevap verildiğini söyledi. Emekli yurttaş böbreğini satma kararını ise, "Hiç olmazsa kul hakkı ile ölmektense, Cenab-ı Allah’ın huzuruna kul hakkıyla çıkmak nasip etmesin. O yüzden böbreğimin birini bağışlayacağım. Bağışlayacağım kişinin de eğer varsa imkânları benim borcumu karşılasın. Bu yüzden sağa sola kâğıt yapıştırdım" şeklinde açıkladı.

"DEVAMLI VERGİ AFFI YAPACAKLARINA FAKİR İNSANLARIN KREDİSİNİ AFFETSİNLER"

Emeklilerin geçinemediğini kaydeden yurttaş, "Benim gibi emekliler perişan olmasın. Memleketim Ordu’daydım kendimi toparlamak için. Oradan İstanbul’da çalışıp borcumu öderim diye geldim. Fakat belimde kayma, eğilme ve kemik erimesi olduğundan çalışamıyorum. Geçinemiyoruz, gıdamızı alamıyoruz. Aybaşını getiremiyoruz, borçlu insanız" diyerek, "Devamlı vergi affı yapacaklarına en azından benim gibi fakir insanların kredisini affetsinler. Bankalar 500 milyar, 1 trilyon kar edeceğine milyon noksan kar etsinler" talebinde bulundu.    

3. Sayfa