Bülent Ecevit'in tarım-sanayi-kalkınma ilişkisini anlatan konuşması viral oldu

Bülent Ecevit’in, tarım, sanayi ve kalkınamaya ilişkin konuştuğu bir video, sosyal medyada gündem oldu.

Ecevit, TRT arşivlerinden alınan videoda, “Türkiye nüfusunun yarısı kalkınmamışsa, hele son yıllarda olduğu gibi yoksullaşmakta ise o ülkede kalkınmaktan, çağ atlamaktan bahsetmek yakışıksız olur" ifadesini kullanıyor.

Ecevit, konuşmasının devamında ise şu sözlere yer veriyor:

İkincisi, köylü kalkınmazsa tarım gelişemez. Tarımı gelişmemiş bir ülkenin, gelişmiş bir sanayi ülkesi olduğu da görülmemiştir. İleri sanayi ülkelerinin hangisine bakarsanız bakın; ABD, Hollanda, Almanya, Japonya bunların hepsi aynı zamanda en ileri tarım ülkeleridir. Tarımdan iz almadan bir ülke kendi gücüyle bir noktanın ötesine asla yetişemez. Biz köylüyü kalkındırmak için evvela güçlü ve demokratik kooperatiflere, devletin karışmayacağı kooperatiflere kavuşturacağız. Ve diyeceğiz ki kooperatifleşen köylülere, sizin gelir düzeyiniz belli bir noktaya gelinceye kadar devlete vergi ödemeyeceksiniz. Şimdiye kadar ödediğiniz vergiyi kendi kooperatiflerinizin kasasına yatıracaksınız. O kasada biriken paralar ile tek başınıza yapamayacağınız yatırımları ortaklaşa yapacaksınız. Örneğin, isterseniz kendi gübre fabrikanızı, kendi traktör fabrikanızı kurabilirsiniz. Biz böylelikle, köylü kentlere göç etme zorunluluğunu duymadan, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçebiliriz.

Öte yandan Ecevit’in konuştuğu sırada eski Başbakan ve Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın, söylenenleri onaylamadını belirten bir şekilde kafa sallaması da dikkat çekti.

Etiketler :