Büyük Su ve Vicdan Nöbeti'ne binlerce yurttaş katıldı: Şantiyede çalışmalar durduruldu!

Kaz Dağları'nda 200 bin ağacın katledildiği maden arama faaliyetine karşı tepkiler artarak devam ederken, “Büyük Su ve Vicdan Buluşması” etkinliğine

Türkiye'nin oksijen kaynaklarından Kaz Dağları'na yapılmak istenen altın madenine karşı doğa ve yaşam için başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti'nde bugün büyük buluşma gerçekleştirildi. Buluşmaya katılan 7'den 70'e binlerce vatandaş, tel örgülerle korunan şantiye alanına girdi. Saat 16:30 sıralarındaysa Tarım Orman-İş Sendikası temsilcileri "Burada ağaç katledildi. Anayasal hakkımızı kullanıyoruz ve şantiyeye kilit vuruyoruz" diyerek şantiyenin kapısını kilitledi. Şantiyede çalışmalar durduruldu.

Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında devam eden metalik madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan su nöbeti, ülkenin dört bir yanından gelen yurttaşlara ev sahipliği yapmayı sürdürüyor.

26 Temmuz’da başlayan Su ve Vicdan Nöbeti'nin büyük buluşması bugün gerçekleştirildi.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi'nce düzenlenen buluşmaya, CHP’li vekiller, doğa dostu dernekler, sivil toplum kuruluşları, aktivistler ve yerel, ulusal, uluslararası basın temsilcileri, köşe yazarları, ünlü isimler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

<>

Günlerdir alanda nöbet tutan eylemciler bu sabah büyük buluşma için uyandılar ve saat 12:30 sıralarında şantiyeye doğru yürüyüşe geçtiler.

Vatandaşlar, jandarmanın engelleme çabalarına rağmen geri adım atmadılar.

Eylemciler ağaçların kesildiği şantiye alanına saat 13:30 sıralarında girdiler.

Şantiye alanında yaklaşık 3 saat kalan vatandaşlar yapılan açıklamaların ardından alana sembolik olarak 20 fidan diktiler.

Binlerce vatandaş daha sonra protesto alkışları eşliğinde alanı terk ettiler.

SENDİKA ŞANTİYEYİ KİLİTLEDİ

Tarım Orman-İş Sendikası temsilcisi Kamil Aru beraberindeki heyetle birlikte şantiyeye gelerek kapısını kilitledi.

Burada bir açıklama yapan Kamil Aru “Bu alanda usulsüz olarak ormanlık alan tahrip edildi. 200 bin ağaç katledildi. Dolayısıyla biz bugün bu sahayı kilitliyoruz. Böyle bir hakkımız var. Anayasal hakkımızı kullanıyoruz.

Ayrıca usülsüz bir şekilde doğayı katleden şirket hakkında 6831 Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği suç zaptı düzenleyip Cumhuriyet Savcılığına vereceğiz. Bu bir resmi görevdir. Kurum çalışanıyız. Böyle bir hakkımız var. Bu hakkımızı da kullanıyoruz. Kamuoyuna duyuruyoruz.” diye konuştu.

Şantiyenin akıbeti ile ilgili şirketten ise henüz bir açıklama yapılmadı.

(SÖZCÜ)