Büyükerşen'den İmamoğlu ve Yavaş'a öneriler

Büyükerşen'den İmamoğlu ve Yavaş'a öneriler

Büyükerşen'den İmamoğlu ve Yavaş'a öneriler Yeniden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Yılmaz Büyükerşen, İstanbul ve Ankara'daki yarışlarda galip gelen Ekrem İmamoğlu ve Mansur

Yeniden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Yılmaz Büyükerşen, İstanbul ve Ankara'daki yarışlarda galip gelen Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a önerilerde bulundu.

Yeniden Eskişehir Belediye Başkanlığı'nı seçilen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'e konuştu.

Büyükerşen, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı'nı kazanan Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Mansur Yavaş'a önerilerde bulundu.

Belediye meclis çoğunluğunun başka bir partide olduğu durumlarda engellemelerle karşılaşılabileceğini belirten Büyükerşen, "Yararlı projeleri reddeden muhalefet partisi meclis üyelerinin isimlerini kamuoyuna açıklasınlar. Böylece halkın onları denetlemeleri sağlanmış olur" dedi.

Öztürk'ün "Yavaş ve İmamoğlu'na taktik: Engelleyeni deşifre edin" başlığıyla yayımlanan ve Yılmaz Büyükerşen'in açıklamalarına yer verdiği yazısı şöyle:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını CHP'li Ekrem İmamoğlu kazandı ama Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AKP'nin 175, CHP'nin 137 üyesi var. Ankara'da Mansur Yavaş büyük bir farkla seçimi kazandı ama Büyükşehir Belediye Meclisinde AKP'nin 90, CHP'nin 50 üyesi var. Yani çoğunluk Cumhur ittifakında. Bu durumda, belediyenin bakanlar kurulu niteliğindeki encümen üyeliğinde de çoğunluk AKP'de olacak.

Mansur Yavaş'ın ya da Ekrem İmamoğlu'nun meclis toplantısına başkanlık etmedikleri zaman oturumları başkanvekili olarak AKP'liler yönetecek. 30'a yakın komisyonun başkanı da AKP'li üyelerden oluşacak. Başkan, böyle bir tabloda projelerini geçirmekte zorlanacak, ‘CHP'li belediyeler çalışmıyor' imajı yaratmak için her türlü engellemeler yapılabilecek. Hükümetin, engellemeleri ise cabası…

ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞARDI

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na dördüncü kez seçilen Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen de, çoğunluğu AKP'de olan belediye meclisine ve onun engellemeleriyle hep karşılaştı. İlk kez bu seçimde Eskişehir'de CHP, mecliste de çoğunluğu elde etti. Çoğunluk olmayınca, belediye meclisinin başkana vermesi gereken yetkiler verilmiyor. Başta kentsel dönüşüm konusunda yapılacak projeler, imar komisyonunda 10 günde görüşülmesi gerekirken aradan bir yıl geçmesine rağmen bekletiliyor.

Başkanın, projesini meclise re'sen getirme yetkisi var. O zaman da, ‘Hepsini reddederiz' tehdidiyle karşılaşıyor. Kredi buluyorsunuz, bunu engelliyorlar. Büyükerşen, 40 otobüs almak için 20 milyon lira kredi buldu. Ancak, meclis kredi kullanma yetkisini aylarca vermedi. Verdiklerinde döviz kuru yükselmiş, o parayla 40 otobüs alınacakken, ancak 30 otobüs alabilmişti.

Belediye, öz kaynaklarıyla Ilıca barajını yaptı… Barajda 10 milyon metreküpten fazla su birikti. Suyu şehre getirecek 26 kilometrelik isale hattı yapımını, yatırım programından çıkardılar. Barajı engellemek için davalar açtırıp bu süreci bahane ettiler. İki ay sonra dava bittiğinde, yeniden yatırım programına alınabilmesi için yeni yılın beklenmesi gerekecekti. Kültür ve Sanat Daire Başkanlığının bütçe görüşmelerinde ödeneğini yarı yarıya azalttılar.

Sonuçta, belediye başkanıyla, meclis çoğunluğunun farklı partilerde olması ‘Davul birinde, tokmak birinde' olarak yorumlanıyor. Bunun en büyük sıkıntısını da yıllarca çeken Yılmaz Büyükerşen, yapılması gerekeni şöyle anlattı:

KANUN DEĞİŞMELİ

‘Mutlak surette Belediyeler Kanunu değişmeli. İlçe belediye başkanlıklarının kendi meclisleri var. Büyükşehirlerin ise var ama yok. İlçe belediyeleri kendi alanındaki halkın ihtiyaçlarını yürütüyor, Büyükşehir ise tüm şehrin ortak ihtiyaçlarını karşılıyor. Ana planları, alt yapıları o yapıyor. Yerleşkedeki bütün ihtiyaçları o karşılıyor. İlçe belediyelerinde alınan kararlar, büyükşehir belediye meclisinden geçmeden yürürlüğe girmiyor.

Halk, büyükşehir belediye başkanını seçiyor ama büyükşehir belediye meclisi için oy kullanamıyor. Büyükşehir meclisi için ayrı bir seçim yapılması gerekiyor. İlçe belediye başkanı ve meclis üyelerinin, ilçelerini de ilgilendiren kararlar alan büyükşehir meclisinde bulunması doğrudur. Ama onların dışında büyükşehir belediye meclisinin seçilmiş üyeleri de olmalı. Mecliste mimarlar odası, şehir plancıları, tabipler, ticaret, sanayi odası, sendikalar, kent konseyleri birliğinin kendileri tarafından seçilen temsilcileri de bulunmalı. Belediye meclisleri büyük olacak ama daha sağlıklı kararlar alacak.'

BAŞKANLARA ÖNERİM ŞU

Meclis çoğunluğu olmamasına rağmen Eskişehir'de önemli projelere imza atan Yılmaz Büyükerşen, İstanbul ve Ankara'da da büyükşehir belediye meclislerinde CHP'nin çoğunluğu olmadığı için benzer sorunları yaşayabilecek olan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na, şu önerilerde bulundu:

‘Belediye meclisinde çoğunlukta bulunan muhalefet partisi, partizanlık yapmazsa sorun yok. Ama iş yaptırmayan, getirilen faydalı projeleri gerekçe bile göstermeden sürekli reddeden bir anlayış içinde olurlarsa, başkanların yapması gereken işler var. Sağlam gerekçelerle konuyu hemen idare mahkemesine taşısınlar. Ama mahkemelerin de sağlam olması lazım. Çoğu kez mahkeme kararıyla meclisin kabul etmediği önemli projeleri uygulamaya koydum. Yararlı projeleri reddeden muhalefet partisi meclis üyelerinin isimlerini kamuoyuna açıklasınlar.

Böylece halkın onları denetlemeleri sağlanmış olur. Bunların düzelmesi için de belediye yasalarının düzeltilmesine de şiddetle ihtiyaç var.'

Yılmaz Büyükerşen, yılmadı, direndi, halka anlattı ve artık Eskişehir büyükşehir belediyesinde CHP 24 üye ile çoğunluğa geçti."

"Büyükerşen'den İmamoğlu ve Yavaş'a öneriler" haberi, 03 Nisan 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan Büyükerşen'den İmamoğlu ve Yavaş'a öneriler haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Büyükerşen'den İmamoğlu ve Yavaş'a öneriler 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 11 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 15:00 Oyuna geri dönmenin vakti geldi!
 2. 14:35 Beşiktaş’ta Hangi oyuncular, Neden Kadro Dışı Bırakıldı
 3. 14:07 Fırında makarna nasıl yapılır? Fırında makarna yapmanın püf noktaları nelerdir?
 4. 13:41 Kolay Makarna Tarifi: Makarna Nasıl Yapılır?
 5. 13:13 İtalyan Makarna Tarifi: Geleneksel İtalyan Makarnası Nedir?
 6. 13:00 Squid Game The Challenge hakkında oyunculardan itiraflar gelmeye devam ediyor
 7. 12:00 Taylor Swift yaptığı açıklamalar ile sosyal medyayı salladı
 8. 11:42 “AKP ile arka kapı diplomasisi” iddiasına HEDEP’ten yanıt: Gizli protokol yapmak bizim işimiz değil
 9. 11:31 "Türkiye Tek Yürek Kampanyası”nda bağışlanan 115 milyar liranın 30 milyarı toplanamamış!
 10. 11:26 İddia: Şırnak'ta yurttan atılan lise öğrencisi intihar etti
 11. 11:21 CHP, ilçe sayısını 14’ten 20’ye taşımayı hedefliyor: 7 ilçe için özel çalışma yürütülüyor
 12. 11:15 Mal varlıklarına el konulan Eylül Öztürk, kazandığı parayı açıkladı
 13. 10:52 Oryantal Didem Kınalı sokak ortasında gasbedildi
 14. 10:49 İsrail ordusu ölen asker sayısını açıkladı
 15. 10:40 Sinan Akçıl: Murat Kurum ismi beni heyecanlandırıyor
 16. 10:37 Karar yazarı Mehmet Ocaktan: Gazze için ağlayıp İsrail'e giden gemilere mendil sallamak
 17. 10:31 Evlat söz konusu olduğunda kimsenin gözü ne İslam ne insan hakları görmüyor demek ki
 18. 10:23 Naci Görür’den deprem uyarısı: İlçe ilçe en riskli yerleri saydı
 19. 10:20 Ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı
 20. 10:18 Borsa haftaya yükselişle başladı
Politika Haberleri