Çağlar Ezikoğlu | Atatürk düşmanının illegal yapılanması

Çağlar Ezikoğlu | Atatürk düşmanının illegal yapılanması

Akademisyen - Siyaset Bilimci Dr.Çağlar Ezikoğlu TELE1 için yazdı...

Akademisyen - Siyaset Bilimci Dr.Çağlar Ezikoğlu TELE1 için yazdı...

Yaklaşık 4 yıl önce kendisinin tam olarak ‘ne’ olduğunu en ince detaylarıyla yazmıştım;  Yazıyı görünce anlayacaksınız Fatih Tezcan adlı Atatürk düşmanı malum şahıstan bahsettiğimi. Kendisi esasında bütün milli bayramlarımızda yapmış olduğu provokatörlüğün bir benzerini 23 Nisan’da yaparak kamuoyunun gündemini yine işgal ediyor günlerdir.

Başlığı görenler, acaba yine Fatih Tezcan’ın bu ülkenin kurucusuna ettiği hakaretleri mi göreceğiz diye düşüneceklerdir. Yıllardır süregiden ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca suç teşkil eden bu provokasyonları tekrar etmeyeceğim. Başlıkta daha acil bir çağrı var. Kendisi geçtiğimiz gün şöyle bir tweet atmış; “Vatansever Savcı ve Hâkimlerimize çağrı: Bir teröristi sevdiğini veya destek verdiğini ifade eden meslektaşlarınızı bize görsel ispatıyla iletin, kimliğinizi gizli tutarak gerekeni yapalım.”

İnsanları eşleri ve çocukları ile tehdit edecek kadar dibi gören bu mahlukat aynı zamanda bu ülkenin bağımsız yargısının mensuplarını alenen tehdit edecek seviyeye gelmiş. İşte bütün bu suç teşkil eden açıklamalarına rağmen hukuki makamlarca gereği hiçbir zaman yapılmayan bu şahsın nasıl organize bir suç örgütü teşkil edebildiğini anlatmak ve ifşa etmek lazım.

Önceki yazımda bu şahsın kerameti ve çapı kendinden menkul Analiz Merkezi haber sitesini nasıl yürüttüğünü anlatmıştım. Fakat geçen süre zarfında bahse konu şahıs işi baya ilerletmiş. Suç teşkil eden paylaşımlarını yaymak için 'Telegram' (Whatsapp benzeri sosyal iletişim platformu) sayesinde FETÖ’cülerin Bylock’una benzer bir yapılanma içine girmiş bu şahıs. 2018 yılında atmış olduğu şu tweet  takipçilerine ‘Telegram yükleyin, daha güvenli ve rahat’ talimatını veren şahıs bir nevi örgütleşme faaliyetine başlamış oluyor.

Bu süre zarfında da Analiz Merkezi adını taşıyan Telegram hesabına 10 bin takipçi ya da daha doğru bir tabirle 10 bin örgüt elemanı topluyor. Bu şahıs ve 10 bin kişilik ekibinin hedefi ise belli; Twitter’da kendi aleyhindeki bütün tweetleri spam bildirmek ve aynı zamanda bu ülkenin kurucusu Atatürk başta olmak üzere, hedef olarak belirledikleri kişilere hakaret ettirmek. Bir görselle daha net bir şekilde gösterelim;

Daha da ilginç bir görselle devam edelim.

Aşağıda göreceğiniz iki görselde ise, Tezcan kurmuş olduğu örgüte nasıl hareket etmesi gerektiğine dair talimatları veriyor.

Örgüt elemanlarına iletilen 10 talimatı net bir şekilde görüyorsunuz. Buna örgüt dememizin sebebi ise Atatürk’ü Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda aleni şekilde suç teşkil eden; ‘iftira, hakaret vb.’ bütün suçların organize bir şekilde bu ekip tarafından yapılıyor olması. Ama daha vahimi var; talimat listesinin 5.maddesi kendilerine ekip tarafından ulaşan ihbarlar için diyor ki; … Bilinmelidir ki, bunlar tarafımıza ulaşmış ve arka planda hukuki ve bürokratik anlamda gereği yapılmıştır’.

EKŞİ SÖZLÜKTE BAŞLIĞI AÇILDI VE KALDIRILDI

Benim nezdimde ürpertici ifadeler, bir şahsın kendisini takip eden 10 bin kişiye suç teşkil eden faaliyetlerini hukuki ve bürokratik destekle legalize ediyor olması. Bunun adı FETÖ değildir de nedir? Bu şahsın gücünü gösterecek bir örnek daha verelim. Bahse konu Telegram hesapları sosyal medyada ortaya saçılınca, Türkiye’nin önde gelen sosyal medya platformlarından birisi olan Ekşi Sözlük’te ‘Fatih Tezcan Telegram Terör Örgütü’ adlı bir başlık açıldı ve bu iddialar bir bir kullanıcılara aktarıldı hatta kısa sürede bu konu ile alakalı yüzlerce paylaşım yapıldı. Ama ne olduysa gün içerisinde Ekşi Sözlük yönetimi tarafından ortada bir mahkeme kararı olmaksızın başlık silindi. O zaman Ekşi Sözlük’ü şu anda yöneten Başak Purut’a ve kurucusu Sedat Kapanoğlu’na sormak lazım: ‘Bu korkunun sebebi ne, bu şahıs örgütü ile sizi tehdit mi etti veya aranızda bir çıkar ilişkisi mi söz konusu ki bu şahıs ve örgütünü koruyacak duruma geldiniz?

Durum olabildiğince ciddi ve bir hayli vahim. Başlığı bu şekilde atmamın sebebi de o, yoksa yıllardır bu şahsın kendi başına çırpınışlarını ciddiye almadım. Ama suç teşkil eden paylaşımların bu şekilde örgütsel bir organizasyonla yayılması, FETÖ benzeri yöntemlerle bu organizasyonun kurulması oldukça tehlikeli. Umarım bu cumhuriyetin savcıları, bu tehlikeli durumu bir an evvel soruşturur ve gereğini yapar!