Caretta carettalar yumurta bırakmaya başladı

Caretta carettalar yumurta bırakmaya başladı

Antalya'da Patara, Çıralı ve Belek sahillerinde yuvalama alanları bulunan caretta carettalar, bu yıl ilk defa 29 Nisan'da Çıralı sahiline yumurtalarını bıraktı.Genelde 15 Mayıs'tan sonra sahillere yumurta bırakan gelen caretta...

Antalya'da Patara, Çıralı ve Belek sahillerinde yuvalama alanları bulunan caretta carettalar, bu yıl ilk defa 29 Nisan'da Çıralı sahiline yumurtalarını bıraktı.Genelde 15 Mayıs'tan sonra sahillere yumurta bırakan gelen caretta carettaların bu yıl yumurtalarını erken bırakması, daha çok caretta carettanın Antalya sahillerine uğrayabileceği düşüncesi oluştu.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Öz, ''Gündüzleri insanların kullandığı kumsalı, geceleri kaplumbağaların yumurta bırakmak için kullanıyor. Saat 20.00'den sonra insanların kullandığı şezlongların 40 metre kıyıdan uzaklaştırılarak kaplumbağaların yumurta bırakmaları için ortam hazırlanması gerekiyor. Bazen insanlar bir kaplumbağa yuvasını kazarak yumurtalarla adeta pinpon topu gibi oynuyor. Bunlara dikkat edilmesi lazım. Özellikle kumsallardaki tesis yöneticileri tarafından tatilcilerin uyarılması gerekiyor'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam