Casper Via G3 ’ü masaya yatırıyoruz

Casper Via G3 ’ü masaya yatırıyoruz

Son dönemde ülkemizdeki yerli üreticilerin önemli bir atılım içerisinde olduklarını söyleyebiliriz. Özellikle Vestel, Casper ( Casper Via G3 ) ve General

Son dönemde ülkemizdeki yerli üreticilerin önemli bir atılım içerisinde olduklarını söyleyebiliriz. Özellikle Vestel, Casper ( Casper Via G3 ) ve General Mobile çağa ayak uydurma tarafında önemli işler yapıyor. Peki yerli üreticiler ciddi anlamda telefonları için talep ettikleri ücretleri hak ediyorlar mı?

Bu yazımızda son dönemde TV’de sürekli reklamları dönen bir modeli mercek altına alıyoruz. Evet, Casper Via G3’ten bahsediyoruz. Fiyatı 1300 TL ile 1600TL arasında değişen Casper Via G3 alınır mı? Şimdi dilerseniz bu sorunun yanıtını arayalım.

casper via g3

Bir yerli telefon klasiği; MediaTek yonga seti

Ülkemizde üretilen akıllı telefonlara baktığımızda ağırlıklı olarak MediaTek yonga setlerinin kullanıldığını görüyoruz. Peki neden Qualcomm ya da Samsung yerine MediaTek’in yonga setleri tercih ediliyor. Bu sorunun yanıtı son derece basit. Çünkü MediaTek yonga setleri Qualcomm ya da Samsung’un yonga setlerine nazaran çok daha ucuz.

Elbette bu ucuzluğun bazı handikapları da yok değil. Özellikle orta segmentteki MediaTek yonga setleri, yoğun bir yük altında hızlı bir şekilde ısınıp, önemli oranda performans kaybına uğrayabiliyor.

Tam olarak da bu sebepten ötürü global pazarda önemli bir paya sahip olan üreticiler, çok zorda kalmadıkça MediaTek yonga setlerini tercih etmiyorlar. Fakat bizim ülkemizde bir MediaTek trendidir almış başını gidiyor.

Şimdi mercek altına alacağımı Casper Via G3 de pek çok diğer yerli modeller gibi MediaTek imzalı bir yonga setinden güç alıyor.

Orta segment için ideal özellikler

Casper Via G3, MediaTek’in MT6762 yonga setinden güç alıyor. Bu yonga seti GPU tarafında PowerVR GE8320 çipinden faydalanıyor.

Sistemini 3GB RAM ile destekleyen telefonun dahili depolama alanı ise 32GB. Dilerseniz bu alanı hafıza kartı ile 256GB+32GB’a kadar yükseltebiliyorsunuz.

Telefon 3260 mAh kapasitesine sahip ortalama bir bataryadan besleniyor. HD+ çözünürlükte 6.22 inçlik IPS LCD ekranla gelen telefon çentikli tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüzde 81.2 ekran gövde oranına sahip olan telefon bu anlamda hayli iddialı diyebiliriz.

Arka tarafında 13MP’lik ana kamerası yer alan telefonun ön kamerası ise 8MP. Kutudan ilk çıktığında Android 8.1 Oreo ile çalışan Casper Via G3, az önce de belirttiğimiz üzere 1300TL ile 1600 TL arasında bir etikete sahip.

Peki Casper Via G3 alınır mı?

Gelelim işin en önemli yanına. Casper Via G3 alınır mı? Açık konuşalım. MediaTek’in MT6762 yonga seti o kadar de övülen bir yapıya sahip değil. Isınma sorunları, performans düşüşleri bazen kullanıcıların canını sıkabiliyor.

Fakat Casper’ın Via G3 için belirlediği fiyatı göz önüne alacak olursak bu eksi görmezden gelinebilir. Eğer Casper bu telefon için 2000TL veya üzeri bir ücret talep etseydi, size farklı alternatiflere göz atmanızı tavsiye edebilirdik.

Fakat 1300TL civarına alabileceğini pek fazla telefon modeli bulunmuyor. Dolayısıyla Casper Via G3, çentikli tasarımı ve 1300TL’lik fiyatıyla alınabilir. Özetlemek gerekirse, Casper Via G3 alınır mı sorusunun yanıtı evet diyebiliriz. Elbette bu fiyat dolaylarında yer alan Xiaomi Mi A2 Lite modelini de göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

 PlayStation 4 ve PlayStation VR için yeni oyunlar tanıtıldı!

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji