Çavuşoğlu ABD'den beklentilerini açıkladı: Verdiğiniz sözü tutun

Çavuşoğlu ABD'den beklentilerini açıkladı: Verdiğiniz sözü tutun

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Suriye başta olmak üzere son gelişmelerle ilgili bir açıklama geldi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Suriye'de devam etmekte olan "Fırat Kalkanı" harekatına dair...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Suriye başta olmak üzere son gelişmelerle ilgili bir açıklama geldi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, 

Suriye'de devam etmekte olan "Fırat Kalkanı" harekatına dair açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, El Bab konusunda, "Ben inanıyorum ki El Bab temizlendikten sonra birçok kişi geri dönecek ve kendi evine, şehirne dönüp hayatını sürdürecek. Bugüne kadar 50 bine yakın Suriyeli, Fırat Kalkanı başladığı günden bu yana Türkiye'den bu bölgeye dönmüştür. Sayın cumhurbaşkanımızın vurguladığı başta ABD'lilere ve Avrupalılara anlatmaya çalıştığı şey budur" ifadelerini kullandı.

MÜNBİÇ'İ İŞARET ETTİ
"
Münbiç'in YPG'lilerden temizlenmesi gerekiyor. ABD ile ortak heyet gönderdik. Heyetin ziyaretinde bizim kendi heyetin içindeki arkadaşlarımızın tespiti var" diyen Çavuşoğlu, "Oradaki halkın hepsi aynı şeyi söylüyor. Münbiçli olmayanlar terk etsin. Buradaki mesaj YPG'ye. Oradaki insanları göçe zorluyor. Kendi kantonunu oluşturmaya çalışıyorlar. Sürekli ABD'li dostlara verdiğiniz sözü tutun, YPG'liler Fırat'ın doğusuna çekilecek sözü verdiniz. Bir önceki yönetim sözünde duramadı. Yeni yönetimden beklentimiz YPG'lilerden temizlenmesi" dedi.

'RAKKA'NIN PLANLAMASINI YAPIYORUZ'
Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Rakka'da operasyon gerçekleştireceğini öne sürerek şunları söyledi:

"Rakka operasyonunun planlamasını yapıyoruz. Kimler olmalı, kimler olmamalı. General Dunford Ankara'ya geldi. Her düzeyde Rakka'nın nasıl yapılabileceğini değerlendiriyoruz. Diğer ülkelerle de değerlendirme fırsatımız oldu. Doğru gruplarla kolay bir şekilde DEAŞ'ı temizleyebiliriz. Rakkalı insanlara güvenli şekilde teslim edebiliriz. Detaylı şekilde planlıyoruz görüşüyoruz."