Çavuşoğlu Rusya’yla görüştü: S400’leri ihtiyaç için alıyoruz

Çavuşoğlu Rusya’yla görüştü: S400’leri ihtiyaç için alıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Antalya’da ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, S-400 anlaşmasına bağlı olduklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Antalya’da ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, S-400 anlaşmasına bağlı olduklarını belirtti. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ‘Üçüncü ülkeye satma gibi bir şey yok. Kendi ihtiyacımız için alıyoruz’ dedi. Lavrov da S-400 anlaşması dahil olmak üzere iki ülke arasında yapılan askeri teknik işbirliğini olumlu değerlendirdiklerini söyledi.

SoL'un haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un daha önce yapılması planlanan ve iki kez ertelenen görüşmesi Antalya’da gerçekleşti.

Antalya Belek’te yapılan Türkiye-Rusya Federasyonu Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı'nın 7’incisine başkanlık eden iki bakan görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

ÇAVUŞOĞLU: S-400'Ü KENDİ İHTİYACIMIZ İÇİN ALIYORUZ

Basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, ABD’nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngören yasa tasarısıyla ilgili olarak “Prensip olarak iki ülke arasındaki anlaşmaya üçüncü bir ülkenin karşı çıkması ve başka bir karar alması uluslararası hukuka aykırıdır. 'Ben böyle istiyorum böyle olacak' zihniyetinin geçerli olmadığını tüm dünyanın görmesi lazım” dedi. Çavuşoğlu “Bu anlaşmaya bağlıyız, üçüncü ülkeye satma gibi bir şey yok. Kendi ihtiyacımız için alıyoruz" diye konuştu.

RESMİ PASAPORT SAHİPLERİNE VE TIR ŞOFÖRLERİNE VİZE KOLAYLIĞI

Rusya ile vize probleminin giderilmesi için Lavrov ile çalıştıklarını kaydeden Çavuşoğlu "Resmi pasaport ve TIR şoförlerine yönelik vize kolaylığı konusunda bir belgeyi Sayın Putin imzaladı. Bunun uygulamasıyla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Beklentimiz vatandaşlarımıza vizenin tamamen kalkması” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika