Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması: Türkiye taviz verdi yorumları doğru değil

Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması: Türkiye taviz verdi yorumları doğru değil

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "NATO planlarında Türkiye taviz verdi yorumları doğru değil. Bizim plan (YPG/PYD/PKK'nın tehdit olarak nitelendiği) yayımlanmadan onların planı da (Baltık) kesinlikle yayımlanmayacak" dedi.Çavuşoğlu'nun...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "NATO planlarında Türkiye taviz verdi yorumları doğru değil. Bizim plan (YPG/PYD/PKK'nın tehdit olarak nitelendiği) yayımlanmadan onların planı da (Baltık) kesinlikle yayımlanmayacak" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Türkiye ve Libya arasındaki anlaşma uluslararası hukuka uygun bir anlaşma. Yunanistan'ın büyükelçiyi sınır dışı etmesi doğru bir şey değil. İmzalanan mutabakat zaptı için büyükelçiyi sınır dışı etme kararını kınıyoruz. Libya bağımsız, egemen bir devlettir. Bu, Yunanistan'ın gerçek yüzünü göstermiştir. Mutabakat zaptını bizden isteseydi biz de Yunanistan'la paylaşırdık. Ama Libya'ya telefon açıp 'Bana hemen mutabakat metnini gönderin' derse nezaket içinde bir yaklaşımda bulunmamış olursunuz. Libya böyle bir tehdide boyun eğmez. Akdeniz'de Rum kesimi hariç bölgedeki tüm ülkelerle ikili ve çok taraflı anlaşmalar yapabiliriz.

Politika