Cemil Çiçek’ten yargıçlara eleştiri: Çay toplamaya, zeytin toplamaya bile gidiyorlar

Cemil Çiçek’ten yargıçlara eleştiri: Çay toplamaya, zeytin toplamaya bile gidiyorlar

“Yargı bağımsızlığı güzel bir slogan lakin yargıç kalitesi olmadan içi boş bir laf”

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek, yargı camiasıyla ilgili olarak Karar gazetesi yazarı İsmet Berkan’a değerlendirmelerde bulundu.

“Yargı bağımsızlığı güzel bir slogan lakin yargıç kalitesi olmadan içi boş bir laf” diyen Çiçek, bir dizi önerilerde bulundu.

Çiçek, hukuk eğitiminin kalitesi ve süresine ilişkin olarak “Belki 6, hatta 7 yıla çıkarmak lazım hukuk fakültelerini” görüşünü dile getirdi. Geçmişte bu konuda Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile yapılan temasları hatırlattı.

Çiçek, isim vermeden yargıç ve savcılara da şu eleştirileri yöneltti:

“Yargıçlık, savcılık mesleğini seçen kişi, hayatının kısıtlanmasını da kabul etmiş demektir. Öyle herkesle düşüp kalkamaz, birlikte sosyal ortamlar dahil vakit geçirdiği herkese dikkat etmelidir. Hal kağıdı bunun içindi. Ama baksanıza şimdi kimlerle fotoğrafları çıkıyor, çay toplamaya, zeytin toplamaya bile gidiyorlar.”

ERDOĞAN LE BİRLİKTE ÇAY TOPLAMIŞLARDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs 2016’da düzenlediği iki günlük Rize ziyaretine dönemin Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanları da katılmıştı. Bu isimlerin Erdoğan ile birlikte çay toplaması tartışmalara neden olmuştu.

GENEL