Çemişgezek’te maden aramasına, halk dur dedi: ‘Topraklar Nehirler, Sermaye Zehirler’

Çemişgezek’te maden aramasına, halk dur dedi: ‘Topraklar Nehirler, Sermaye Zehirler’

Tunceli’nin Çemişgezek İlçesi’nde Gökalp Madencilik tarafından başlatılan maden aramasını, bölge halkı traktörleri ile yolu keserek engelledi.

Pülümür Vadisi’nde öldürülen dağ keçilerini ardından Tunceli’den yeni bir talan girişimi yaşandı.

Gökalp Madencilik tarafından başlatılan madencilik çalışmaları kapsamında, maden şirketi Çemişgezek İlçesi Ekirek Köyü’ne iş makineleri soktu.

HALK ENGEL OLDU

Madenci şirketin bölgedeki faaliyetlerini öğrenen bölge halkı ise maden faaliyetlerini engellemek için bölgeye gitti.

Traktörleri ile yolu kapatan köylüler, iş makinelerinin bölgeye girmesine engel oldu. Yaşanan gelişmenin ardından bölgeye kolluk kuvvetleri de gitti.

‘’SİYASİ İKTİDAR, BİLİLMSEL ÇALIŞMALARI YOK SAYARAK HAREKET EDİYOR’’

Yaşanan gelişmelerin ardından Munzur Koruma Kurulu bir açıklama yaptı.

‘’Her gün ülkemizin faklı yerlerinden doğa talanına ilişkin haberler almaktayız. Dersimde de benzer haberlerin sık sık geldiği bölge haline geldi’’ denilen açıklamada, Tunceli’deki talan faaliyetleri hatırlatıldı.

Açıklamada, ‘’Geçtiğimiz günlerde Pülümür Vadisinde öldürülen dağ keçisi, Hozat-Hoşan Gölet Projesi, Pülümür Nehrine verilen elektrikle öldürülen binlerce balık, ardından Dersim – Çemişgezek ilçesi Ekirek (Gözlüçayır) köyü Merekler – Sekatır – Kıraçlar mıntıkasında bugün maden arama çalışmaları başlatılmak istenmiştir’’ ifadeleri kullanıldı.

‘’GÖKALP MADENCİLİK, DERSİM’DEN DEFOL’’

DEDEF tarafından yapılan açıklama şöyle devam etti: ‘’Gökalp Maden şirketine ait iş makinalarının çalışmaya başlamasıyla haberdar olan köylüler duruma tepki göstermiş ve alana giderek engel olmuşlardır. Köylülerin traktörleri ile yolu kesip çalışmaya engel olmasının ardından kolluk kuvvetleri bölgeye gelmiş ve ikna etme çabasında bulunmuşlardır.

Siyasi iktidar, bugüne kadar özellikle de Barajlar, HES’ler, dere ıslahı, madenler konusunda verdiğimiz tepkilere, dile getirdiğimiz çekince ve endişelerimize, yargı kararlarına, bilimsel raporlara uyumlu düzenlemeler yapmak yerine, bütün bunları göz ardı eden, yok sayan ve arkasından dolanan bir zihniyetle hareket etmektedir.

Yetkili ve sorumluluk sahibi olanlar; bütün bu maden projelerini durdurarak, tarım, mera ve orman arazisi tahsislerini iptal ederek; yeniden çok yönlü çalışmalarla düzenlemeler yapmak yerine; siyasi iktidarın gücü ile bu alanlarda ranta ve paylaşıma giden yolu tercih etmektedir.

Yargı kararlarının yanında bilimsel rapor ve yöre halkının tepki ve mücadelesini hiçe sayarak, vadilerimiz, dağlarımız ve doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar veren; şirketlerin kontrolüne verilmesini de kapsayan bütün Baraj, HES ve maden projeleri durdurulmalıdır.
Bütün projeler durdurulup, iptal edilinceye, vadilerimizde yaşanan katliamlar durdurulup, sularımızın, meralarımızın dağlarımızın ticarileştirilmesinin önüne geçinceye kadar bundan sonra da var gücümüzle devam ettirme azim ve kararlılığındayız!

Yaşam alanlarına sahip çıkan Çemişgezek Ekirek (Gözlüçayır) köyü haklının yanındayız ve herkesi bu haklı ve meşru direnişlerinin yanında olmaya çağırıyoruz.

Topraklar Nehirler, Sermaye Zehirler

Gökalp Madencilik Dersimden Defol!

Munzur Koruma Kurulu (DEDEF)’’

GENEL