• CHP, ‘Arpalık Aile Şirketi’ broşürü hazırladı, o isimleri tek tek saydı

  “Arpalık Aile Şirketi” isimli bir broşür hazırlayan CHP, devletin üst kademelerinde birden fazla maaş alan isimleri tek tek yazdı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hazırlanan broşüre ilişkin, “Bir kişinin, istediği kişiyi istediği makama atadığı tek adam rejiminde devlet aile şirketine dönüştü” dedi.

  “Arpalık Aile Şirketi” isimli bir broşür hazırlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), devletin üst kademelerinde birden fazla maaş alan isimleri, “Birden fazla maaş alan Cumhurbaşkanlığı bürokratları”, “Birden fazla maaş alan eski bakanlar”, “Birden fazla maaş alan eski milletvekilleri”, “Birden fazla maaş alan Cumhurbaşkanı başdanışmanları”, “Birden fazla maaş alan Cumhurbaşkanlığı kurul üyeleri”, “Cumhurbaşkanı başdanışmanı maaşı da alan eski vekiller”, “Büyükelçi maaşı da alan eski milletvekilleri” başlıklarında yazdı.

  Broşürde, “Birden fazla maaş alan Cumhurbaşkanlığı bürokratları” başlığında şu isimler yer aldı:

   

  Fahrettin Altun (Borsa İstanbul)
  Ali Taha Koç (Türksat)
  İbrahim Kalın (Türksat)
  Metin Kıratlı (Borsa İstanbul)
  Prof. Dr. Uğur Ünal (TDİ)
  Yunus Arıncı (Vakıfbank, Borsa İstanbul)
  Arda Ermut (THY, Varlık Fonu)
  Doç.Dr. Mehmet Zahid Sobacı (BİK Yönetim Kurulu Başkanı)

   

   


   

   

   

   

   

   

   

   

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depreme yönelik Japonya’nın aldığı gibi önlemler alınabileceğini belirterek, “Depreme dayanıklı okullar, binalar, evler, hastaneler yap. İstanbul’da hala 1999’dan bu yana el atılmamış okullar var.” dedi.

  Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada, toplanan 34 milyar dolarlık verginin konutların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi için harcanması gerektiğini ancak bunun yapılmadığını söyledi.

  Depremin durdurulamayacağını, önlem alınarak zararlarının hafifletilebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’den daha fazla ve şiddetli depremler yaşamasına rağmen Japonya’da insanların burunlarının bile kanamadığını belirtti.

  Kılıçdaroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un İstanbul’da geçen yıl meydana gelen 5,8 şiddetindeki deprem sonrasında “14 okulda eğitime ara verildiği, 80 kamu binası ve 53 okulun incelendiği” yönünde açıklama yaptığını anımsattı.

  Söz konusu binalara ilişkin incelemelerin 17 Ağustos depreminin yaşandığı 1999 yılından bu yana yapılmamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, 17 Ağustos depreminden en çok etkilenen illerden biri olan Sakarya’da da hasarlı okulların yıllarca kullanıldığını savundu.

  Deprem için toplanan vergilerin nereye harcandığını soran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  “Aynı zamanda dünyanın borcunu aldınız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni borç batağına sürüklediniz. Duyun-u Umumiye gibi ayrı bir borçlanma genel müdürlüğü kurdunuz. Hem Elazığ hem Malatyalılar hem 81 ildeki akil baliğ olan bütün vatandaşların bu soruyu sorması lazım; nereye gitti bu paralar? Deprem ‘şu saatte şu gün geliyorum.’ demez. Fay hattı kırılır ve siz karşılaşırsınız. Marmara ve diğer depremleri yaşadık. Bütün mesele depreme karşı önlem almaktır. Dünya alıyor. Japonya bir deprem ülkesi, bizden çok daha şiddetli deprem olur, kimsenin burnu kanamaz. Bizde deprem olur onlarca, yüzlerce insan hayatını kaybeder. Suçu da Allah’a yükleriz. Yok öyle bir şey. Allah bize akıl vermiş. Aklı kullanacağız. Yüce Yaradan ‘Aklınızı kullanmıyor musunuz?’ diyor.”