CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek: Sezai Temelli'nin görüşleri kendisini bağlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek: Sezai Temelli'nin görüşleri kendisini bağlar

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkek, HDP'li Sezai Temelli'nin Kılıçdaroğlu'na Kürt sorununun çözümü için "İmralı muhatap" alma cevabı için konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek,  CHP Lİderi Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorununun çözümü için Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) meşru bir organ olarak görme sözlerinin ardından HDP eski Genel Başkanı Sezai Temelli'nin "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır" açıklamasıyla ilgili “Görüşleri kendisini bağlar, zaten kendisi de açıkladı bunu” dedi.

CHP'li Erkek muhatap tartışmalarına ilişkin Cumhuriyet gazetesinden Miray Özbilek'e açıklamada bulundu. 

"Terörle hiçbir yere varamazsınız" diyen Erkek, tüm sorunların çözümü için TBMM'yi adres gösterdi. 

Muharrem Erkek:

"Biz CHP olarak çözüm süreci zamanında da söyledik. Kapalı kapılar ardında değil, terör örgütlerini muhatap alarak değil, gelin Meclis'te, şeffaf bir şekilde milletin huzurunda her şeyi tartışalım. Yöntemi yanlış yürütüyorsunuz ve sonucu hep acı oldu. Onun için TBMM'nin huzurunda bu sorunların çözülmesi önemlidir. Temelli'nin görüşleri kendisini bağlar, zaten kendisi de açıkladı bunu"

"Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılamaz"

"Bizim son Olağan Kurultay'ımızda oy birliğiyle kabul ettiğimiz 'İkinci Yüzyıla Çağrı Beyanname'mizin ikinci maddesi çok açık. Biz, Türkiye'nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır dedik. 84 milyon barış içerisinde, kardeşçe yaşayacağız" diyen Erkek, "Toplumsal barışımızı ve huzurumuzu mutlaka sağlayacağız. Etnik kimlik, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılmaz. Herkes özgürdür. Kimsenin kimseyi etnik kimliğiyle, inancı, mezhebi, düşüncesi, yaşam tarzı sebebiyle ötekileştiremezsiniz"

 "Başta Kürt sorunu olmak üzere tüm sorunlar TBMM'de çözülecek"

"Başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin öncülüğünde çözülecektir" diyen Erkek, "Türkiye'nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir. Üniter yapı içerisinde tüm sorunlarımızı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin öncülüğünde çözeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Meclis'i temel alan bir temel alan bir hukukla doğrultuludur. Biz, Kurtuluş Savaşı mücadelemizi de Meclis ile gerçekleştirdik, tüm sorunlarımızın çözümünü de Meclis ile gerçekleştireceğiz"

“Türkiye'nin en temel sorunları Meclis'in öncülüğünde çözülecek”

Türkiye'de egemenliğin şahsileştirildiğine vurgu yapan Erkek, "'Güçlü milletvekili, güçlü Meclis' diyoruz. Bunu neden diyoruz? Çünkü bugün egemenlik şahsileştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir şahıs devletine dönüştürülmek isteniyor. Meclis'teki her düşünce tartışılacak ve Türkiye'nin en temel sorunları da, Meclis'in öncülüğünde çözülecek. Çünkü milli irade, TBMM'de tecelli eder. Onun için meşru zemin orasıdır" dedi.

"Terörle hiçbir yere varılamaz"

"Biz, ikinci maddenin devamında toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin sürdürülecektir diyoruz" sözlerini kullanan Erkek şunları söyledi:

"Terörle hiçbir yere varılamaz. Burada önemli olan Meclis'in öncülük yapması ve bütün sorunlarımızı Meclis'te samimi, dürüst bir şekilde milletin huzurunda tartışmamızdır. Türkiye'nin normalleşmeye ihtiyacı var, demokratikleşmeye ihtiyacı var. Bu da ancak güçlü Meclis'le olabilir. Çözüm adresi bütün sorunlarımız için TBMM'dir"

 

Selahattin Demirtaş: Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir

Edirne F tipi Cezaevin'de tutuklu bulunan HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gündem olan Kürt sorununun muhatabı tartışmalarına ilişkin Twitter üzerinden açıklama yapmış ve HDP'nin Kürt sorunu dahil olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunlarının çözümünde aktör ve muhatap olduğunu ve çözümün adresinin de TBMM olduğunu ifade etti.

Öte yandan konuyla ilgili açıklamada bulunan HDP Genel Başkanı Mithat Sancar, Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorunu ve HDP ile ilgili açıklamalarını olumlu bulduklarını belirtmiş ve “Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör göz ardı edilemez” açıklamasında bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu: İmralı da Kandil de muhatabımız değildir

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'li Sezai Temelli'nin açıklamasına yönelik olarak, "Parlamento dışında bir adres yoktur. İmralı da Kandil de muhatabımız değildir" ifadelerini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu, ayrıca bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu ülkeye barışı dostlarımızla getireceğiz" diyerek Kürt sorununa ilişkin tutumunu açıklamıştı.

 

 

Politika