CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Deprem bölgelerinde kararlar bir bütün olarak ele alınmalı"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Deprem bölgelerinde kararlar bir bütün olarak ele alınmalı"

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı talibi Kemal Kılıçdaroğlu, zelzele bölgelerinde kararların tüm olarak ele alınması icap ettiğini söyleyerek "Burada evler yıkıldı, iş bölgeleri yıkıldı, fabrikalar yıkıldı.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı talibi Kemal Kılıçdaroğlu, zelzele bölgelerinde kararların tüm olarak ele alınması icap ettiğini söyleyerek "Burada evler yıkıldı, iş bölgeleri yıkıldı, fabrikalar yıkıldı. Bunun için alınacak kararların bir tüm olarak ele alınması lazım. Bütünlükten uzak kararlar alınırsa gene sıhhatli durum ortaya çıkmaz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Kahramanmaraş'ta kurduğu koordinasyon merkezinde araştırmalarda bulunmuş oldu, daha sonrasında şehirdeki Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantı sonrası basın açıklaması icra eden Kılıçdaroğlu, "Kahramanmaraş'ta STK temsilcileri ile bir araya geldik ve sorunlarını dinledik, bu sorunların iyi mi çözülebileceğini bana ilettiler. Bizler de bu sorunların çözümüne ilişkin fikirlerinizi ilettik. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli programlar kesinlikle kamuoyu ile paylaşılması lazım. Kısa vadede esnafın, sanayicinin, tüccarın evi yada iş yeri yıkılanların faiz borçlarının kesinlikle silinmesi lazım. Kredi borçlarının ise belirlenecek takvim ile takside bağlanması lazım. Ciddi mesele yaşayan endüstri kuruluşları var, bu endüstri müesseselerinin en kısa zamanda ayağa kaldırılması gerekiyor. Bu noktada kredilerle desteklenmesi gerekiyor" diye konuştu.

"Fabrikalara teşvikler verilmeli"

Deprem bölgelerinde yaşanmış olan üretim aksamalarına karşı teşvik verilmesi icap ettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "En mühim sorunların birisi de nitelikli eleman sorunudur. Çok sayıda insan Malatya ve Hatay'ı terk etmiş olduğu benzer biçimde Kahramanmaraş'ı da terk etti ve bunların bir çok da Kahramanmaraş haricinde kalıyorlar. Usta, mühendis benzer biçimde birçok nitelikli personel olmadığı için birçok yapınak verimli çalışamıyor ve bazı fabrikalar ise asla çalışamıyor. Dolayısı ile nitelikli personelin tekrardan dönmesi, fabrikalarda tekrardan iş başı yapması belirli teşviklerle mümkün. Bu teşviklerin verilmesi mümkün olursa insanoğlu tekrardan gelir işlerinin başına döner" şeklinde konuştu. Deprem bölgesindeki çiftçilerin yem ve gübre problemininin çözüleceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Çiftçilerimizin sorunu var, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız bir protokol yaptı. Burada esnafla ilgili, çiftçi ile ilgili bir düzenleme olacak ve Ankara Büyükşehir Belediyemiz kendilerini destekleyecek. Onlara gübre ve yem desteği yapacağız. Kahramanmaraş'a bütün desteğimizi vereceğiz. Devleti yönetenler kısa vadede, orta ve uzun vadede ne yapacaklarını açıklasınlar. Devlet dediğimiz kurum liyakatle yönetilir, devlet dediğimiz şey ülke bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızda neyi nasıl yapılacağını oturur topluma aktarır. Devlet yönetimi ciddiyet ister, günü birlik kararlarla devlet yönetemezsin. Bu anlayış sorunları çözmez, var olan sorunlara da daha yenilerini ekler. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum, hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Bu sorunların tamamını Millet İttifakı olarak sırtlanacağız. Türkiye güçlü ve yeterli kaynakları olan bir ülkedir. Eğer iyi bir yönetim, halkına hesap veren bir yönetim olursa bütün sorunlar aşılır" ifadelerini kullandı.

Yaşanan zelzele sonrası alınacak kararların tüm olarak ele alınması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Burada evler yıkıldı, iş bölgeleri yıkıldı, fabrikalar yıkıldı. Bunun için alınacak kararların bir tüm olarak ele alınması lazım. Bu bütünlükten uzak kararlar alınırsa gene sıhhatli durum ortaya çıkmaz" diyerek sözlerini tamamladı. - KAHRAMANMARAŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.