CHP Grup Başkan Vekili Altay: Seçimlerin iptali ya da masa başında sonuç değişmesi...

CHP Grup Başkan Vekili Altay: Seçimlerin iptali ya da masa başında sonuç değişmesi...

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, seçim kurulu başkanlarının terör örgütleriyle bağlantıları olduğu imalarına da tepki gösterirken, “Torbalardan bir şey bulamazsak, başka şeylere bakarız tavrı, çok tehlikeli ve vahim...

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, seçim kurulu başkanlarının terör örgütleriyle bağlantıları olduğu imalarına da tepki gösterirken, “Torbalardan bir şey bulamazsak, başka şeylere bakarız tavrı, çok tehlikeli ve vahim bir durumdur” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, CHP’nin tüm organizasyon kapasitesiyle oy sayımlarını takip ettiğini vurgulayarak, “Herkes rahat olsun. Nasıl İstanbul’da 31 bin 600 ıslak imzalı tutanağı aydıysak, aynı şekilde yeniden sayımları takip ediyoruz. Sandıklarda gasp ettirmediğimizi, masabaşında gasp ettirmeyiz” dedi. Altay, seçim kurulu başkanlarının terör örgütleriyle bağlantıları olduğu imalarına da tepki gösterirken, “Torbalardan bir şey bulamazsak, başka şeylere bakarız tavrı, çok tehlikeli ve vahim bir durumdur” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, AKP’nin Büyükçekmece’de seçmen kayıtlarıyla ilgili yaptığı itirazlara tepki gösterdi. Altay, “Gerek YSK, gerek AKP bizlere ve vatandaşlarımıza ‘Pes’ dedirtmeye devam ediyor. Hukukun askıya alındığı, hukukun işletilmediği bir süreci yaşıyoruz. İlçe seçim kurullarının kararları okunmadan kararlar veriliyor.  Seçmen listeleri ile ilgili süreç çok uzun bir süreçtir. Askıya çıkar itiraz olur, liste yeniden düzenlenir, tekrar itiraz olur, yeniden düzenlenir. Bizim seçmen taşımaya ihtiyacımız yok, Büyükçekmece’de hiç yok. Hukukun askıya alındığı, hukukun işletilmediği bir süreci yaşıyoruz. Tam bir hukuksuzluk süreci yaşanıyor. ‘Geçersiz oylar sayıldı bir şey çıkmadı, tüm oyları yeniden saydıralım, o da olmazsa seçimleri iptal ettirelim’ gibi bir arayış var. Bu noktaya gelinmesi çok üzücü. Seçim sonuçlarının kabullenilmesi lazım. Hazmı zor biliyorum ama İstanbul halkı böyle takdir etti. Milletin takdirine saygı göstermek gerekir” dedi.  Altay şunları söyledi:

'MASABAŞINDA GASP ETTİRMEYİZ'

“Biz rahatız. Değişiklikler olmuyor mu oluyor. Ama sonucu etkileyecek düzeyde değil. Üçte biri sayıldı ve yaptığımız simülasyona göre sonuçların değişmesi mümkün değil. Sandık başında gasp ettirmediğimiz hakkımızı, masa başında gasp ettireceğimizi kimse beklemesin. Neye güveniyoruz? Nasıl 31 Mart günü müşahitlerimizle, üyelerimizle, milletvekillerimizle seçim güvenliğini sağladık ve 31 bin 600 ıslak imzalı tutanağı, seçim koordinasyon merkezime ulaştırdıysak, yine aynı organizasyon kapasitesiyle yeniden sayımlarda da güvenliği sağlayacağız. Bu seçimlerin iptali ya da masabaşında değişmesi mümkün değil. Güvencemiz nedir? Güvencemiz oy çuvallarıdır, oy torbalarıdır. Çok şükür oy torbalarının içi İstanbul lehine, bizim lehimize dopdoludur.

'VAHİM VE TEHLİKELİ TABLO'

Altay, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin sandık kurullarıyla ilgili FETÖ-PKK imalarına da tepi gösterirken,“Bir siyasi partinin genel başkanının bu seçimi, yani şuraya getiriyor: seçim kurulu başkan ve üyelerini FETÖ’cü ve PKK’lıdır bunun için bu seçim kaybedilmişse getirdi işi. Bu garip bir durum. Bu vahim ve tehlikeli bir tablodur. Yapılmış bir seçimde görev almış yüzlerce binlerce parti temsilcisini, kamu görevlilerini, yargı mensuplarını FETÖ ve PKK ile ilişkilendirmek suretiyle eğer torbalardan bir şey bulamazsak bu seçimle başka hesaplar yaparız anlayışı varsa çok vahim bir tablodur. Çok tehlikelidir, değmez. Bir belediye başkanlığı için bu ülkeyi bu milleti bu kadar ayrıştırmanın çok vahim sonuçları olacak bir tavır ve tutum gerçekten yakışık almaz Parlamentoda grubu bulunan bir siyasi partiye ve genel başkanına” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika