CHP, Muş'ta camide ölü bulunan 12 yaşındaki çocuğun şüpheli ölümünün araştırılmasını istedi

CHP, Muş'ta camide ölü bulunan 12 yaşındaki çocuğun şüpheli ölümünün araştırılmasını istedi

Muş’taki bir Kuran kursunda kalan 12 yaşındaki M.H.Y., kemerle tuvalet kapısının koluna asılmış halde bulunmuştu. Ailesi "Kapı kolu yüksekliği 1 metre bile değil" diyerek intihar iddiasını reddetmişti. Olayla ilgi dava dosyasına gizlilik kararı gelmişti.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve milletvekili arkadaşları, Kuran kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve bu çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Araştırma önergesinin gerekçesinde, Muş'ta 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz'un kaldığı Kuran kursunun tuvalet kapısının koluna kemerle asılı vaziyette bulunduğu, Yavuz'un kaldırıldığı Elazığ'daki özel bir hastanede yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

Yavuz'un Diyarbakır'da yaşayan ailesine olayın intihar olarak ifade edildiği belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Muş'ta yaşanan bu intihar iddiası ile ilgili savcılık soruşturması sürmektedir. Olayın gerçekte ne olduğunun mutlaka ortaya çıkartılması, sorumlular varsa açığa çıkartılması ve yargılanması hepimizin en büyük temennisidir ancak bu olayla ilgili dosyaya gizlilik kararı getirilmesi, buna ilişkin beklentilerimizi zayıflatmaktadır. Cemaat ve tarikat öğrenci yurtları ile Kur'an kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve bu çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi ve bu olayların bir daha yaşanmaması adına alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını arz ederim."

 

Dosyaya gizlilik kararı getirilmişti

12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz'un soruşturmasıyla ilgili dosyaya gizlilik kararı konuldu. Diyarbakır ve Muş baroları açıklama yaparak, "Olayın takipçisiyiz" dedi.

GENEL