CHP ve İYİ Parti'nin ardından HDP de "Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu"ndan çekildi

CHP ve İYİ Parti'nin ardından HDP de "Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu"ndan çekildi

CHP ve İYİ Parti’nin ardından HDP de Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’ndan çekilme kararı aldı. Komisyonda, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP üyeleri kaldı.

HDP, Meclis Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’ndan çekildi. AA’da yer alan habere göre; 3 Parti’nin çekilmesiyle Araştırma Komisyonunda sadece AK Parti ve MHP’li üyeler kaldı. Böylelikle, 15 üyeli komisyonda 7’si AK Parti, 1’i de MHP kontenjanından olmak üzere 8 üye kalmış oldu.

Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’ndan ilk olarak CHP’li üyeler çekilmişti. Daha sonra İYİ Parti de çekilme kararı almıştı.

CHP’li üyeler kararlarının gerekçelerini; “çalışmaların monolog şekilde yapılması, işleyişin kendileriyle paylaşılmaması, konuşma sürelerinin sürekli kesilmesi ve çok eşliliği savunan, 15 yaşında çocukların evlenmesini normalleştiren, 6284 sayılı kanunun kaldırılması konusunda taleplerini yönelten kişilerin komisyona davet edilmesi” olarak açıklamıştı.

Komisyona İYİ Parti kontenjanından üye olan Ankara Milletvekili Şenol Sunat şu ifadeleri kullanmıştı:

Meclis araştırma komisyonunun, çoğulcu değil, çoğunlukçu bir anlayışla çalışmaları devam ettireceği, yıllardır sürdürülen kadın hakları ve kadına yönelik şiddeti önleme konusunda, kazanımlardan geri adım atılacağı ve belli kesimleri memnun etmek için kanunlarda değişikliklere gidecek alt yapıyı hazırlamaya çalıştığı ortadadır.