CHP’den ‘darbe’ imasına tepki

CHP’den ‘darbe’ imasına tepki

Cumhuriyet Halk Partisi'nden 103 emekli amiralin imzasıyla yayımlanan 'Montrö bildirisi'ne ilişkin ilk açıklama geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, "103 tane amiralin açıklamasından darbe çıkartmak olsa olsa sivil darbecilere mahsus bir özelliktir" dedi.

Son günlerde gündem olan 'tekkedeki amiral' ve 'Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması' konularına ilişkin 103 emekli amiralden açıklama geldi. "103 amiralden Montrö bildirisi" başlığıyla yayımlanan metinde "Türk Milleti'nin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir" ifadeleri yer alırken iktidarın tepkisi gecikmedi.

Son olarak bildiriyle ilgili re'sen soruşturma başlatıldığı duyulurken CHP'den de ilk açıklama geldi. Cumhuriyet'ten Nagihan Yılkın'a konuşan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "103 tane amiralin açıklamasından darbe çıkartmak olsa olsa sivil darbecilere mahsus bir özelliktir" dedi.

"TÜRKİYE'DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK HERHALDE"

Emekli amirallerin Montrö ile ilgili fikirlerini beyan ettiklerini belirten Öztrak, "Türkiye'nin gündeminin bu olmaması lazım. Hem ekonomik olarak hem de pandemi açısından çok kötü günlerden geçiyoruz. AKP'nin bunun üstünü örtmek için buradan darbe çıkartmasını anlayamıyorum. İnsanlar Montrö ile ilgili fikirlerini açıklamışlar. Baktığınız zaman o metnin içinde ben bir darbe tetikçiliği görmedim. Açıkçası gerçekten ne yaptıkları belli değil. O metne bakınca kim nerede darbe tetikçiliği yapıyormuş? Her yerden bir şey çıkartıyorlar. Türkiye'de kimsenin söz söyleme özgürlüğü, fikrini açıklama özgürlüğü yok herhalde" ifadelerini kullandı.

"BURADAN KİMSE MAĞDURA YATMASIN"

Buradan kimse mağdura yatmasın diyerek tepki gösteren Öztrak, "Türkiye'de düşüncesini açıklayan herkese darbeci damgası vurursanız o zaman nerede kaldı demokrasi, nerede kaldı düşünce özgürlüğü? Her şeyin üzerine sarayın vesayeriyle olabildiğince yükleniyorlar. Buradan kimse mağdura yatmasın millet mağdur. O yüzde 33 huzur haklarına zam alıp kalkıp şimdi darbe mağduruymuş gibi kendilerini göstermesinler. Olmayan darbe söylemlerinin mağduruymuş gibi gösterdiklerinde kimse buna inanmaz" diye konuştu.

"DARBE SENARYOSU ÇIKATIP MAĞDURA YATMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Öztrak, sözlerine şöyle devam etti: "20 Temmuz sivil darbecileri her yerden kendilerine karşı bir darbe teşebbüsü, darbe senaryosu çıkartıp millete karşı mağdura yatmaya çalışıyorlar. Milleti o kadar mağdur ettiler ki artık ne kadar mağdura yatsalar kurtaramazlar. Boğaziçi eylemlerinde gençlerin boğazını sıkanlar, hastanelerin koronavirüs tedbiri almaması nedeniyle hasta kabul edemez hale gelmesi sonucunda gencecik insanların ölümüne neden olanlar şimdi kalkıp da 103 tane emekli generalin bildirisini gerekçe gösterip mağdura yatmasınlar. Türkiye'nin bambaşka bir gündemi var. İnsanlar mağdur, bunlar kendilerini mağdur göstermeye çalışıyorlar. İşsiz bıraktıkları insanlar, iş yerlerini kapattıkları esnaf, tarlasını elinden aldıkları çiftçi, esas mağdur bunlar" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem