CHP'den o iddia için açıklama: Ak trollere itibar etmeyin!

CHP'den o iddia için açıklama: Ak trollere itibar etmeyin!

CHP'li Aslaner, kamu görevlisi ve polislerin oy kullanması hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.CHP İstanbul 3. Bölge Parti Okulu Eğitmeni, Avukat Erhan Aslaner, sosyal medyada dolaşan seçim iddiasına açıklık getirdi.O açıklama şöyle:Ak...

CHP'li Aslaner, kamu görevlisi ve polislerin oy kullanması hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

CHP İstanbul 3. Bölge Parti Okulu Eğitmeni, Avukat Erhan Aslaner, sosyal medyada dolaşan seçim iddiasına açıklık getirdi.

O açıklama şöyle:

Ak trollerinin paylaştığı yalan haberlere itibar etmeyin. Bu haberler kasten yapılan ve bizleri olumsuz anlamda etkilemek ve kafa karışıklığı yaratmak içindir.

1- İstanbul seçimleri için, sadece önceki adaylar seçime girebilecek. Daha önce aday göstermeyen partiler yeni aday gösteremez artık. Daha önceki adayların yerine sadece ölüm ve istifa halinde yeni aday gösterilebilecek.

2- 23 Haziranda sadece 31 Mart İstanbul seçmen listelerinde olan oy kullanabilecek. Seçmen listelerinin değişmesi veya yeni seçmen kaydının olması mümkün değil.

3- Daha önce Ankara veya başka bir ilde oy kullanmış polis memuru veya herhangi bir kamu görevlisinin İstanbul'da görevli olsa dahi oy kullanması mümkün değil.4- 31 Mart seçimlerinde de görevli polisler sadece ikamet ettikleri yerdeki sandıklarda oy kullandılar. Görevli oldukları sandıklarda emniyet müdürlüğü talep etmediği için oy kullanmadılar. Bunun nedeni emniyetin 142 nolu oy kullanma izin belgesi istememesi. 142 kalkmadı. Sadece emniyet istemediği için 31 mart seçimlerinde 142 belgesi ilçe seçim kurullarınca düzenlenmemişti. Sebebi de farklı ilçelerde oy kullanılması halinde polisler sadece büyükşehir belediyesine oy kullanıp ilçe belediyesine oy kullanamayacaktı. Bunun amacı hem ilçe hem de il için oy kullanmayı sağlamaktı.

5- 23 Haziranda sadece İbb başkanlık seçimi olduğu için, emniyetin talebi ile ilçe seçim kurullarınca 142 örnek oy kullanma izin belgesi düzenlenebilir.

6- 142 nolu oy kullanma izin belgesi düzenlenmesi halinde tekrar oy kullanmanın önüne geçmek için sandık kurulu üyelerimiz 142 ile oy kullanan seçmenden belgenin aslını ve seçmen listesine adını yazdırıp seçmenin imzasını alacak. Bu işlemin eksiksiz yapılması önemli olup tekrar oy kullanmayı engelleyecektir.

7- Daha çok kişiye ulaşması için lütfen bu bilgiyi paylaşalım.

Politika