CHP'li Sarı’dan flaş HDP ile ittifak açıklaması

CHP'li Sarı’dan flaş HDP ile ittifak açıklaması

CHP'de Kılıçdaroğlu'nun listesini delerek PM üyesi seçilen Müslüm Sarı'dan dikkat çeken ittifak açıklaması geldi.

CHP'de Kılıçdaroğlu'nun listesini delerek PM üyesi seçilen Müslüm Sarı'dan dikkat çeken ittifak açıklaması geldi. 'Sarı Taban hazır' dedi

CHP'de Kılıçdaroğlu'nun listesini delerek PM üyesi seçilen Müslüm Sarı'dan dikkat çeken ittifak açıklaması geldi.

Batı'daki seçmenlerin büyükşehirleri HDP'nin sayesinde aldıklarını bildiklerini belirten CHP Parti Meclisi üyesi Müslim Sarı, "Tabanlar arasında bir yakınlaşma var. Cesaretsiz olan siyasetçiler, yukarıdakiler. Taban hazır" dedi. CHP'li Sarı, "CHP, HDP ile açık bir ittifak yapacak cesarete sahip mi? Önümüzdeki dönemin en büyük ikilemi bu olacak" ifadesini kullandı.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan CHP eski İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Müslim Sarı, CHP'nin "bölünme paranoyasından" kurtulması gerektiğini belirterek, "CHP, HDP ile açık bir ittifak yapacak cesarete sahip mi? Önümüzdeki dönem CHP'nin en büyük ikilemi bu olacak. Ya bunu yapacak cesareti gösterecek, kadrolarını üretecek, iletişim dilini kuracak, kendi tabanını ve toplumu ikna edecek ve özgüvenle bakacak meseleye ya da ayrı ayrı seçimlere gireceğiz" dedi. 

"CESARETSİZ OLAN SİYASETÇİLER, TABAN HAZIR"

"Sol oylarımızı HDP'ye, batıdaki oylarımızı İYİ Parti’ye ya da merkez ittifaka kaptırma ihtimalimiz var" diyen Sarı, "Dolayısıyla CHP'nin bunları öngörerek bir siyaset yapması lazım. Hiçbir angajmana girmeden, korkmadan cesur bir biçimde ne yapılması gerekiyorsa onu yapması gerekir" ifadelerini kullandı. Batı'daki seçmenlerin büyükşehirleri HDP'nin sayesinde aldıklarını bildiklerini belirten Sarı, "Tabanlar arasında bir yakınlaşma var. Cesaretsiz olan siyasetçiler, yukarıdakiler. Taban hazır" dedi.

"BÖLÜNME PARANOYASINDAN KURTULMAK LAZIM"

40 yıldır devam eden düşük yoğunluklu bir savaş olduğunu söyleyen Sarı, şöyle devam etti: "Bütün bunlara rağmen Türkiye’de bir iç savaş yok. Bölünme paranoyasından kurtulmak lazım. Kimse İstanbul’dan Antalya’dan vazgeçmek istemiyor. 1699 Karlofça Antlaşması’ndan beri toprak kaybeden bir imparatorluğun ardılı, zihniyetimizin bir tarafından hep ‘Bize ihanet ettiler, böldüler, parçaladılar, arkadan vurdular’ düşüncesi var. Devlet kodlarımızda bu var. Dolayısıyla insanların bunu düşünmesini anlayabiliyorum."

"TÜRKİYE KÜRTLERLE BÜYÜR"

"Yeniden Cumhuriyet modeli Kürtlerin üçüncü yoludur. Kuzey Suriye’deki, Hewler’deki ya da İran’daki Kürtlere soralım. Siz Farslılarla mı Araplarla mı yaşamak istersiniz? Yoksa Türkiye’de Türklerle mi yaşamak istersiniz? Ağırlıklı olarak Türkiye çıkar. Şu bölünme paranoyasından kurtulmak zorundayız. Türkiye Kürtlerle büyür, asla küçülmez."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika