CHP'li vekillerden suç duyurusu

CHP'li vekillerden suç duyurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan yolsuzluk iddiaları ile alakalı aralarında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bulunduğu yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP milletvekilleri Gürsel Tekin ve Ali Mahir Başarır, Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan yolsuzluk iddiaları ile alakalı aralarında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bulunduğu yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tekin ve  Başarır, 2019 seçimleri bundan önce Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindeki İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve o dönem İBB Genel Sekreter Yardımcısı olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Kiptaş'ın 2016'daki Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve savcılıkça resen tespit edilebilecek diğer şüpheliler hakkındaki suç duyurusunu bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptı.

Savcılığa verilen suç duyurusunda şöyle denildi:

"2011 senesinde Fatih Vatan Caddesi'nde yeşil alan olan bir arsa, özel bir firma tarafından 25 000 000 tl'ye İBB'den satın alınmıştır. Özel şirketin bu arsayı satın almasından kısa bir zaman sonra yeşil alan olan bu arsa için İBB'den bir imar izni çıkarılmıştır. İBB, 25 000 000 liralık arsaya imar izni vererek arsanın değerini katlamış ve arsayı 2017 senesinde imarlı hali ile 430 milyon tl'ye o şirketten satın almıştır. İBB, bu şekilde 25 000 000 tl'ye sattığı arsayı aynı şirketten 430 milyon tl'ye alarak bir rant sağlamıştır. Ancak AK Parti yönetimindeki İBB'nin ilgilileri bununla kalmayarak 430 milyon tl'ye satın aldıkları imar izinli arsayı imar değişikliği ile eski haline yani yeşil alana çevirmiştir. Açıkça görüleceği üzere, İBB, şirkete sattıktan sonra değerlendirdiği arsayı, aldıktan sonra değersizleştirmiştir"

"Savcılıklar, AKP'nin yolsuzluklarıyla ilgili özel bir birim kursun"

CHP milletvekilleri Gürsel Tekin ve Ali Mahir Başarır, yapmış oldukları suç duyurusunun ardından Çağlan Adliyesi önünde açıkllakin yaptı. Başarır, açıklamasında, “Bugün İstanbul Milletvekilimizle yine bir yolsuzluğu savcılara hatırlatmaya geldik. Çünkü onlar hatırlamıyor, hatırlamak istemiyor. Fatih'te bir arazi, 25 000 000 tl'ye satılıyor 2011’de. Hemen İstanbul Büyükşehir yönetimi tarafından imar çıkartılıyor. Aradan 5 yıl geçiyor 430 milyon tl'ye belediyeye geri verilmekte. Aradaki fark yaklaşık 16 kat. Bence savcılıklar AKP'nin yolsuzluklarıyla ilgili özel bir birim kursun. Her adliyeye en az 20 tane özel yetkili bir savcı tahsis etsin” dedi.

CHP Milletvekili Gürsel Tekin de şu ifadeleri kullandı:

“Biz bu imar planlarının, bu çeteleşmelerin ne olduğunu 2012-2010 senesinde kamuyla paylaşmışız.  Hatta burda belgeleri ile, bilgileri ile şirketlerin, firmaların ve İstanbul rant haritası var. Emsalsiz vurgun dediğimiz vurgun, Türkiye Cumhuriyeti’nin Sayıştay Başkanlığı müfettişlerinin hazırlamış olduğu rapordur. Bu raporu hazırlayan Sayıştay Başkan Yardımcısı görevden el çektirildi. Bu şehri yöneten İBB Başkanımız çıkıp, 'Elimde 50 tane dosya var' diğer ve somut olarak iki dosyanın da bu olduğunu, önümüzdeki günlerde de 48 dosyanın daha açıklanacağını söylüyorsa kime inanacaksınız. Yalnızca iki dosyadaki rantın miktarı 150 000 000 dolar.  Araştırma Komisyonu kuralım diyoruz ses yok. Yargıda ses yok" 

 

CHP'li vekillerden suç duyurusu

GENEL