CHP'li Zeynel Emre Merkez Bankası'nın 150 milyarlık kredi fonunu TBMM'ye taşıdı: Bu fondan kimler yararlandı?

CHP'li Zeynel Emre Merkez Bankası'nın 150 milyarlık kredi fonunu TBMM'ye taşıdı: Bu fondan kimler yararlandı?

CHP'li Zeynel Emre Merkez Bankası'nın 150 mi... "Krizin sebebi tek adam düzeni"

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan; Türkiye’ye döviz girdisi sağlayacak yatırımcı ve turizmcilere yönelik 150 milyar lira büyüklüğündeki kredi fonundan kimlerin yararlandığını TBMM gündemine taşıdı. Emre, "150 milyar liralık fondan faydalanan şirketler arasında, bakan düzeyinde kamu görevi yürüten kişilerin, ortak ya da hisse sahibi olduğu şirketler var mıdır? Varsa hangileridir ve kullandırılan kredi miktarı kaç liradır?” diye sordu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru öneresi sunan CHP'li Emre, “Merkez Bankası kapsamında açıklanan bu fondan şu ana kadar kimlerin ne kadar miktarda yararlandığı kamuoyunun merak ettiği konuların başında gelmekte. Bu kapsamdaki iddialardan biri, bakanlık görevinde bulunan isimlerin de hisse sahibi olduğu şirketler aracılığıyla bu krediden yararlandığı yönünde” dedi.  Zeynel Emre önergesinde şunları kaydetti:

"Krizin sebebi tek adam düzeni"

"Türkiye ekonomisi; Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, iktisat biliminde karşılığı olmayan, ‘faiz sebep enflasyon sonuç’ görüşündeki ısrarı nedeniyle gerçek bir krize girmiş durumda. Başta enerji olmak üzere hemen hemen tüm girdilerin maliyetlerinde yüzde 100’ü aşan artışlar yaşanmış, dışa bağımlılığın maliyeti daha da yükselmiştir.

Özünde ‘tek adam’ rejimini öngören ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dört yıl önce geçildiğinde 1 dolar 4,5 lira, benzinin litresi 6.24 lirayken bugün 1 dolar 17,3, benzinin litre fiyatı ise 30 lira civarında. Sistemi savunanların iddia ettiğinin aksine hem yabancı paralarda hem de akaryakıt fiyatlarında tarihi yükselişler yaşandı.

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin asıl neden olduğu ekonominin içine girdiği kriz, Türkiye’ye uluslararası alanda da güvenin sarsılmasına, buna paralel olarak yabancı yatırımcıların başka ülkeleri tercih etmesine ve Türkiye hazinesindeki döviz rezervlerinin, dövizi düşürme amacı doğrultusunda erimesine yol açıldı.

Gelinen noktada Türkiye ekonomisine acil döviz girişi sağlamak için çeşitli kararlar alınmaya başlandı. Bunlardan biri de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yılın Nisan ayında döviz girişi sağlayacak yatırımcılara yönelik açıkladığı, Merkez Bankası kapsamındaki 150 milyar liralık kredi fonuydu. Buna göre, ithal ikamesine dönük yatırım yapacak ve döviz gelir taahhüdü bulunan yatırımlara ihracatçılara 100 milyar, turizmcilere de 50 milyar lira kredi sağlanacak.”

“Bakanlıkların ortak ya da hisse sahibi olduğu şirketler var mı?"   

CHP’li Emre’nin Bakan Nebati’ye yönelttiği sorular şöyle:

“Merkez Bankası kapsamında açılan 150 milyar liralık kredi fonundan, 15 Haziran 2022 tarihi itibariyle kullandırılan kredi miktarı ne kadardır? 150 milyar liralık fondan yararlanan şirketler hangileridir ve aldıkları kredi miktarı ne kadardır? 150 milyar liralık fondan faydalanan şirketler arasında, bakan düzeyinde kamu görevi yürüten kişilerin, ortak ya da hisse sahibi olduğu şirketler var mıdır? Varsa hangileridir ve kullandırılan kredi miktarı kaç liradır?”

"CHP'li Zeynel Emre Merkez Bankası'nın 150 milyarlık kredi fonunu TBMM'ye taşıdı: Bu fondan kimler ." haberi, 22 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 22 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan CHP'li Zeynel Emre Merkez Bankası'nın 150 milyarlık kredi fonunu TBMM'ye taşıdı: Bu fondan kimler .. haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. CHP'li Zeynel Emre Merkez Bankası'nın 150 milyarlık kredi fonunu TBMM'ye taşıdı: Bu fondan kimler .. 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 13 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Ezgi Bozkurt Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 13:45 AB içişleri bakanları toplandı: Göç ve iltica, Schengen vizesi gündemde
 2. 13:18 Tesla liderliği Çinlilere kaptırdı! Satılamayan binlerce araç çürüyor!
 3. 13:18 Deniz Akkaya’dan kızıyla ilgili yani paylaşım!
 4. 13:18 Toyota'nın 600 km menzilli hidrojenli Hilux'u yolda! İçten yanmalı ve elektrik dönemi bitiyor mu?
 5. 13:13 Sekiz AB Bakanı açıkladı: Rus diplomatların serbestçe dolaşmasının yasaklanmasını istedi
 6. 13:12 Orman yangını güçlükle söndürüldü! Adıyaman'da yangın!
 7. 13:08 Serdar Ortaç Yine Borç Batağında! WhatsApp Grubundan Borç İstiyor!
 8. 13:07 Arjantin'de Reform Protestolarında Şiddet Olayları
 9. 13:06 Jose Mourinho'nun Polonyalı genç yıldızı Fenerbahçe'ye geliyor! Szymanski aracı!
 10. 13:06 Jose Mourinho'nun Polonyalı genç yıldızı Fenerbahçe'ye geliyor! Szymanski aracı!
 11. 13:04 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İspanya'ya Gazze teşekkürü geldi
 12. 13:04 Konya'da İsrail Protestosu Hamburger Restoranında Kavgaya Dönüştü
 13. 12:51 Camide çıplak pozdan sonra yatakta da poz verdi! Rezalet!
 14. 12:50 Dünya Bankası Şimşek'i övdü: "Gerçekten mücadele ediyor"
 15. 12:50 Milyonlarca araç sahibini etkileyecek olan yeni dönem başlıyor!
 16. 12:50 Bakanlık açıkladı: Evde Bakım Yardımı ödemeleri Kurban Bayramı öncesinde hesaplara aktarılacak!
 17. 12:50 Uraloğlu'ndan açıklama: Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam geliyor
 18. 12:48 Diyanet'te lüks araç sevdası sürüyor: 2 yıllık aracı devredip 4,5 milyona yenisini aldı
 19. 12:41 Sincan'da Makasla Cinayet: Eşini Öldüren Şüpheli Yakalandı
 20. 12:39 Dünya Bankası Şimşek'i övdü: Gerçekten mücadele ediyor
Politika Haberleri